Mångmiljonärer och SOK i samarbete

Golf blir ny olympisk idrott från och med Rio 2016. Sedan tennisens inträde i den olympiska familjen är vi vana vid att även idrottsvärldens mest välbärgade ska få vara med i OS. Därför har också SOK och Svensk Golfförbundet blivit partners.

Prispengarna är fjärran från de miljoner de är vana vid, men nu ska det handla om äran och om upplevelsen att få delta i ett OS.

Förberedelserna är inledda och under de senaste månaderna har SOK/SGF vid ett flertal resor träffat i stort sett "alla" spelare som i dagsläget ses som aktuella inför Rio 2016.

Träffades i Rio

Såväl proffsstjärnor och mångmiljonärer som Robert Karlsson, Peter Hanson, Henrik Stensson, Anna Nordqvist och Sophie Gustafsson till amatörer har informerats om vad ett OS kan innebära, dels på plats i Rio, dels om golfsportens entré som olympisk idrott.

Under våren 2011 har också en "Kravanalys" tagits fram. Den ska ge en bra bild av vad som krävs av en golfspelare för att bli "världstopp".

En första grupp med golfspelare tas nu in i SOK:s Topp- & talangprogram. Det är spelare som har kvalificerat sig genom gjorda resultat under 2009-10 enligt programmets intagningskriterier. Samtliga har dessutom uttalat en egen satsning för att delta i Rio 2016.

Här är alla spelarna

Ytterligare sex golfherrar har deltagit i SOK:s Talangselektion den 6-7 april. De är spelare som nominerats av Svenska Golfförbundet och kommer att följas upp av SOK under säsongen 2011 för att eventuellt tas in Topp- & talangprogrammet i slutet av året. Detsamma gäller för de golfdamer som kommer att prövas vid Talangselektionen under hösten 2011.

Följande spelare har tagits in i Topp- & talangprogrammet från och med 1 juli: Robert Karlsson, Peter Hanson, Henrik Stensson, Anna Nordqvist och Sophie Gustafsson.

Herrspelare som deltog i Talangselektionen 6-7 april: Rikard Karlberg, Joel Sjöholm, Jonas Blixt, Magnus A Carlsson, Oskar Henningsson, Oskar Florén.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer succesivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.