Varje krona är en investering
Nu har RF inlett arbetet med att fördela miljonerna. Ett digert arbete, många önskar tilldelning samtidigt som ett stort antal projekt pågår ut i landet, alla mer eller mindre lyckosamma.
De ställde sig bakom kraven
”Det är en fördelning av medel för svensk idrotts arbete med nyanländas etablering”, som RF-medarbetarna själva rubricerar arbetet.
Som en första åtgärd för att få ordning på hanteringen har RF för första gången träffat ”aktörer från samhället med fokus på etablering och integration av nyanlända”. På vanlig, RF har träffat föreningar och förbund av olika storlek, utbud, struktur och inte minst, kreativitet.
RF:s ordförande Björn Eriksson och idrottsminister Gabriel Wikström var på plats och slog fast att pengarna måste användas effektivt och framgångsrikt.
Det kan också gå snett – och då med förödande resultat.
Så här är fördelningen
I potten finns ett regeringsanslag om 64 miljoner plus ändamålsenliga medel om 6 miljoner samt så kallade tillfälliga medel, totalt 90 miljoner.
Efter en första granskning av RF:s pengar som omfattar 70 miljoner blev fördelningen så här:
Bidrag till distriktsidrottsförbund (DF) 40 miljoner
Bidrag till specialidrottsförbund (SF) 12 miljoner
Utvecklingsmedel (DF samt SF) 10 miljoner
Centrala medel 8 miljoner
Sedan står ytterligare 20 miljoner till förfogande, där bidrag till distriktsförbunden omfattar 18 miljoner kronor och centrala insatser tilldelas 2 miljoner kronor.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















