Nu bryter han med Nike

Zlatan Ibrahimovic har brutit med Nike. Ett tufft beslut där Zlatan efter 15 år av samarbete säkert funderade både en och två gånger. Men nu vill han satsa allt på sitt eget klädmärke.
Vid lanseringen av A-Z framkom uppgifter om Zlatans brytning med Nike och nu bekräftas att avtalet har upphört efter att han och Nike varit ett par i 15 år. Foto: Marcus Eriksson, TT

 

På onsdagen tränade Zlatan i Adidas-skor och inte Nike inför fredagens EM-möte mot Italien. Betraktare lade märke till skiftet och reagerade.

Zlatan Ibrahimovic och Nike har varit ett par i runt 15 år. Bara via det långvariga avtalet har han blivit mångmiljonär. Han har varit starkt förknippad med  det amerikanska multinationella företaget. 

23 miljoner för fyra år

Nike skriver bara kontrakt med de största stjärnorna för att skapa marknadsföring och identifikation inom skor, kläder, utrustning och tjänster. Verksamheten styrs från huvudkontor nära Beaverton i Oregon och har visat årsöverskott på runt 25 miljarder dollar årligen.

I oktober 2014 hade Nike och Zlatan svårt att enas. Då bröt han kontraktet, men skilsmässan varade inte längre än till sommaren.

Plötsligt spelade han i Nike-skor sedan parterna kommit överens. Uppgifter förekom om att stjärnan hade begärt 23 miljoner kronor för ett kontrakt om fyra år.  Och enligt fransk press var han till slut överens med Nike om ett avtal fram till och med 2019.

"En stor konkurrent"

Men under tiden har förhoppningen och möjligheterna att skapa ett eget klädmärke ökat avsevärt och lagom till EM var allt klart - Zlatan startar eget.

Till Sportbladet bekräftar Zlatan själv att Nike numera är en konkurrent:

- Ja. En stor sådan, sa han lite skrattande.

- Jag fick erfarenhet av att jobba med dem och nu är det här något helt nytt. Så mina gamla sponsorer är mina konkurrenter nu, lade han till.

Nu gäller hans eget klädmärke A-Z. Nike har inte kommenterat vad som har skett, men ytterligare en bekräftelse är att Zlatan har tränat i Adidas-skor och inte Nike som har varit det självklara valet i dryga 15 år.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja