Nu bryter han med Nike
På onsdagen tränade Zlatan i Adidas-skor och inte Nike inför fredagens EM-möte mot Italien. Betraktare lade märke till skiftet och reagerade.
Zlatan Ibrahimovic och Nike har varit ett par i runt 15 år. Bara via det långvariga avtalet har han blivit mångmiljonär. Han har varit starkt förknippad med det amerikanska multinationella företaget.
23 miljoner för fyra år
Nike skriver bara kontrakt med de största stjärnorna för att skapa marknadsföring och identifikation inom skor, kläder, utrustning och tjänster. Verksamheten styrs från huvudkontor nära Beaverton i Oregon och har visat årsöverskott på runt 25 miljarder dollar årligen.
I oktober 2014 hade Nike och Zlatan svårt att enas. Då bröt han kontraktet, men skilsmässan varade inte längre än till sommaren.
Plötsligt spelade han i Nike-skor sedan parterna kommit överens. Uppgifter förekom om att stjärnan hade begärt 23 miljoner kronor för ett kontrakt om fyra år. Och enligt fransk press var han till slut överens med Nike om ett avtal fram till och med 2019.
"En stor konkurrent"
Men under tiden har förhoppningen och möjligheterna att skapa ett eget klädmärke ökat avsevärt och lagom till EM var allt klart - Zlatan startar eget.
Till Sportbladet bekräftar Zlatan själv att Nike numera är en konkurrent:
- Ja. En stor sådan, sa han lite skrattande.
- Jag fick erfarenhet av att jobba med dem och nu är det här något helt nytt. Så mina gamla sponsorer är mina konkurrenter nu, lade han till.
Nu gäller hans eget klädmärke A-Z. Nike har inte kommenterat vad som har skett, men ytterligare en bekräftelse är att Zlatan har tränat i Adidas-skor och inte Nike som har varit det självklara valet i dryga 15 år.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















