Så mycket extra tjänar hjältarna

En spelare som Markus Rosenberg är van vid att få skapliga bonusar i takt med framgångarna i Malmö FF. Totalt handlar det om flera miljoner i spelarpotten utöver vanlig löner.
De spelare i MFF som har varit med om de senaste årens framgångar har fått miljoner i bonusar. Foto: TT

 

När Malmö FF nådde play off inför Champions League fick var och en av spelarna 300 000 kr. Sedan handlade det om miljoner under de två åren i slutspelet. 

Nu när MFF vinner allsvenskan finns det ett system som reglerar en extra ersättning - 8 000 kronor per start, 5 000 kronor per inhopp och 3 000 kronor för varje match på bänken.

Totalt handlar det om 3,5 miljoner kronor till spelarna efter klubbens 19:e SM-titel. Klubben får 23 miljoner kronor tack vare segern i allsvenskan.

Så mycket tjänar spelarna extra:

Johan Wiland - 224 000 kronor (28 starter)

Anton Tinnerholm - 216 000 kronor (27 starter)

Jo Inge Berget - 184 000 kronor (23 starter)

Kari Arnason - 184 000 kronor (23 starter)

Magnus Wolff Eikrem - 175 000 kronor (19 starter, 4 inhopp och 1 bänk)

Anders Christiansen - 173 000 kronor (21 starter och 1 inhopp)

Erdal Rakip - 169 000 kronor (11 starter, 15 inhopp och 2 bänk)

Markus Rosenberg - 162 000 kronor (19 starter och 2 inhopp)

Oscar Lewicki - 161 000 kronor (17 starter och 5 inhopp)

Vidar Örn Kjartansson - 154 000 kronor (18 starter och 2 inhopp)

Enock Kofi Adu - 154 000 kronor (16 starter, 1 inhopp, 7 bänk)

Pa Konate - 154 000 kronor (13 starter, 7 inhopp, 5 bänk)

Franz Brorsson - 152 000 kronor (14 starter, 2 inhopp, 10 bänk)

Rasmus Bengtsson - 147 000 kronor (18 starter och 1 bänk)

Yoshimar Yotun - 136 000 kronor (10 starter, 7 inhopp, 7 bänk)

Tobias Sana 93 000 kronor - (4 starter, 5 inhopp och 12 bänk)

Alexander Jeremejeff - 89 000 kronor (8 starter och 5 inhopp)

Behrang Safari - 83 000 kronor (10 starter och 1 bänk)

Fredrik Andersson - 65 000 kronor (1 inhopp och 20 bänk)

Vladimir Rodic - 61 000 kronor (3 starter, 5 inhopp och 4 bänk)

Mattias Svanberg - 58 000 kronor (1 start, 4 inhopp och 10 bänk)

Guillermo Molins - 53 000 kronor (3 starter, 4 inhopp och 3 bänk)

Andreas Vindheim - 41 000 kronor (1 start, 3 inhopp och 6 bänk)

Luis Felipe Carvalho - 34 000 kronor (1 start, 1 inhopp och 7 bänk)

Teddy Bergqvist - 26 000 kronor (1 inhopp och 7 bänk)

Marko Johansson - 21 000 kronor (7 bänk)

Piotr Johansson - 18 000 kronor (3 inhopp och 1 bänk)

Dennis Hadzikadunic - 6 000 kronor (2 bänk)

Samuel Adrian - 6 000 kronor (2 bänk)

Mattias Andersson - 3 000 kronor (1 bänk)

Erik Andersson - 3 000 kronor (1 bänk)

Pavle Vagic - 3 000 kronor (1 bänk)

Källa: Fotbollskanalen

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.