Östersund i nytt blåsväder

Nu stormar det om Östersunds FK – igen. Det är klubbens vice ordförande Hans Carlsson som är inblandad i Daniel Kindbergs affärer. Kindberg är på sannolika skäl misstänt för grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott. Han har tagit time out från ordförandeposten i ÖFK och ersatts av – Hans Carlsson.

Många rubriker handlar om ÖFK, Men långt ifrån alla gäller själva fotbollen. Foto: Robert Henriksson / TT

Det är Fotbollskanalen som grävt i härvan. När Kindberg blev misstänkt valde han att avgå som vd för det kommunala bostadsbolage Östersundshem. Vice vd i Östersundshem var Hans Carlsson som knöts till bolaget strax efter Kindberg blivit vd. Carlsson arbetsbefriades från Östersundshem i slutet av maj.

De har varit kollegorar haft en nära relation tidigare. Carlsson har varit fastighetschef för Fältjägaren AB, där Kindberg varit vd. 

Utöver Kindberg är även en affärspartner från Sollefteå och en Peabmedarbetare misstänkta i ärendet.

”Saltade” fakturor för 10,7 miljoner

Östersundshem valde att anlita revisionsbyrån Ernst & Young som genomförde en internutredning sedan Kindberg blivit misstänkt. Efter utredningen som presenterades i juni meddelade Östersundshem att det går att konstatera att företaget blivit av med 10,7 miljoner kronor via ”saltade” fakturor och att man är en del av en kedja av ekonomiska transaktioner som Ekobrottsmyndigheten utreder. 

De 10,7 miljonerna ska enligt Östersundshem gått till Peab och därefter vidare till ett företag som Solleftebon driver. 4,6 miljoner av de pengarna ska sedan slussats vidare till ÖFK i form av sponsring. De fakturor som Östersundshem hittat kopplat till ärendet har attesterats av Kindberg och – Hans Carlsson.

Den första internutredningen visade att Kindberg personligen kan ha tjänat pengar på uppgörelser som vd för Östersundshem genom sina bolag SDAB Förvaltning AB och Nockt AB till ett värde av fyra miljoner. Via sina bolag har Kindberg skrivit konsultavtal med Pilgrimshus Bygg AB som Östersundshem haft som leverantör.

Konsultaval med Pilgrimshus

Ernst & Young har gått igenom Hans Carlssons arbetsdator. Det visar att Carlsson haft ett konsultavtal med Pilgrimshus. Konsulttjänster under perioden 18 maj 2013 till 17 maj 2018 mellan Pilgrimshus och ett företag som Carlsson driver tillsammans med sin fru kunde värdet av tjänsterna uppgå som mest till 2,25 miljoner.

Pilgrimshus är sponsor till Östersunds FK.

Östersundshem har lämnat över det material man har fått fram till Ekobrottsmyndigheten. Åklagaren Niklas Jeppson leder förundersökningen. Han vill inte kommentera den nya internutredningen för Fotbollskanalen.

Till Östersunds-Posten säger bolagets ordförande Unto Järvirova att Hans Carlsson konsultavtal är ”förkastligt”.  I ett mejl till Fotbollskanalen skriver han:

”Det är affärsmässigt oetiskt med avtalen”.

På frågan om det aktuellt att polisanmäla Hans Carlsson svarar han:

”Vi avvaktar Ekobrottsmyndighetens utredning innan vi tar ställning i den frågan”.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen