Östersund i nytt blåsväder

Nu stormar det om Östersunds FK – igen. Det är klubbens vice ordförande Hans Carlsson som är inblandad i Daniel Kindbergs affärer. Kindberg är på sannolika skäl misstänt för grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott. Han har tagit time out från ordförandeposten i ÖFK och ersatts av – Hans Carlsson.

Många rubriker handlar om ÖFK, Men långt ifrån alla gäller själva fotbollen. Foto: Robert Henriksson / TT

Det är Fotbollskanalen som grävt i härvan. När Kindberg blev misstänkt valde han att avgå som vd för det kommunala bostadsbolage Östersundshem. Vice vd i Östersundshem var Hans Carlsson som knöts till bolaget strax efter Kindberg blivit vd. Carlsson arbetsbefriades från Östersundshem i slutet av maj.

De har varit kollegorar haft en nära relation tidigare. Carlsson har varit fastighetschef för Fältjägaren AB, där Kindberg varit vd. 

Utöver Kindberg är även en affärspartner från Sollefteå och en Peabmedarbetare misstänkta i ärendet.

”Saltade” fakturor för 10,7 miljoner

Östersundshem valde att anlita revisionsbyrån Ernst & Young som genomförde en internutredning sedan Kindberg blivit misstänkt. Efter utredningen som presenterades i juni meddelade Östersundshem att det går att konstatera att företaget blivit av med 10,7 miljoner kronor via ”saltade” fakturor och att man är en del av en kedja av ekonomiska transaktioner som Ekobrottsmyndigheten utreder. 

De 10,7 miljonerna ska enligt Östersundshem gått till Peab och därefter vidare till ett företag som Solleftebon driver. 4,6 miljoner av de pengarna ska sedan slussats vidare till ÖFK i form av sponsring. De fakturor som Östersundshem hittat kopplat till ärendet har attesterats av Kindberg och – Hans Carlsson.

Den första internutredningen visade att Kindberg personligen kan ha tjänat pengar på uppgörelser som vd för Östersundshem genom sina bolag SDAB Förvaltning AB och Nockt AB till ett värde av fyra miljoner. Via sina bolag har Kindberg skrivit konsultavtal med Pilgrimshus Bygg AB som Östersundshem haft som leverantör.

Konsultaval med Pilgrimshus

Ernst & Young har gått igenom Hans Carlssons arbetsdator. Det visar att Carlsson haft ett konsultavtal med Pilgrimshus. Konsulttjänster under perioden 18 maj 2013 till 17 maj 2018 mellan Pilgrimshus och ett företag som Carlsson driver tillsammans med sin fru kunde värdet av tjänsterna uppgå som mest till 2,25 miljoner.

Pilgrimshus är sponsor till Östersunds FK.

Östersundshem har lämnat över det material man har fått fram till Ekobrottsmyndigheten. Åklagaren Niklas Jeppson leder förundersökningen. Han vill inte kommentera den nya internutredningen för Fotbollskanalen.

Till Östersunds-Posten säger bolagets ordförande Unto Järvirova att Hans Carlsson konsultavtal är ”förkastligt”.  I ett mejl till Fotbollskanalen skriver han:

”Det är affärsmässigt oetiskt med avtalen”.

På frågan om det aktuellt att polisanmäla Hans Carlsson svarar han:

”Vi avvaktar Ekobrottsmyndighetens utredning innan vi tar ställning i den frågan”.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.