Idrottsboken har gjort sitt
En 75-årig epok avslutas – och Sarah Sjöströms jakt efter OS och VM-medaljer kommer i fortsättningen endast att dokumenteras i digital form. Bokförlaget C.A. Strömbergs idrottsböcker, den årliga sammanfattningen om idrottsåret, har gått i mål.
Den första årgången är från 1944-1945, och gavs ut av bokförläggare Lennart Brunnhage, han var även simhoppare och deltog i London-OS 1948. Utgivningen mottogs mycket positivt och fortsättningen följde.
En ny värld, då...
Brunnhages Idrottsböcker tog plats i det svenska folkhemmets bokhyllor – som idrottens egna lexikon och uppslagsverk. En ny värld hade öppnats i förlagsbranschen, den första olympiaboken kom 1948.
C.A. Strömberg, som tidigare främst tagit fram kokböcker, tog upp konkurrensen med Brunnhages och började ge ut egna idrottsböcker, Årets Ishockey kom 1957.
De två förlagen blev ett 1984, då C.A. Strömberg köpte upp Brunnhages och fortsatte utgivningen. Antalet titlar fortsatte att växa och specialutgåvor väckte uppmärksamhet. Som titeln ”1900-talets största sportprofiler”, ett uppslagsverk med 2000 namn på 816 sidor.
Försäljningen skedde inledningsvis via telefon, ofta med lokala kändisar som lockade med erbjudan om prenumeration. Efter hand har kärnan av köpare blivit mindre – och åldersstigen.
Den digitala utvecklingen går blixtsnabbt och traditionell bokutgivning är i parterrläge, därav beslutet att 2020 års Idrottsbok, som behandlar idrottsåret 2019 blir den sista. Folkhemmets bokhyllor har inte längre plats för idrottens historia.
En ny värld, nu...
Den nuvarande ägarfamiljen har utan framgång sökt intressenter för en fortsatt utgivning. Den digitala världen är över oss – Sarah Sjöströms medaljer i kommande mästerskap är förvisso idrottshistoria och kommer att bevaras digitalt för eftervärlden. Den skrivna hyllningen, i typ årssammanfattningar som Idrottsboken, kommer att försvinna.
Risken är uppenbar att historielösheten breder ut sig – det är ett pris vi får betala för datorer och smarta telefoner.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar