Caroline Seger tjänar mest av alla damer

I oktober 2019 avslöjades att AIK:s fotbollsdamer ansökt om, och beviljats 507 560 kronor av regeringens krispaket, så kallade coronapengar. AIK hade budgeterat för publikintäkter på 1.5 miljoner kronor i Friends Arena vid en jubileumsmatch mot BP.

På onsdagen framkom också att  Rosengårds Caroline Seger toppar lönelistan bland damspelare med 1 041 003 kronor i deklarerad inkomst för taxeringsåret 2020.  Det var hennes inkomst under 2019.

Caroline Seger, landslagets kapten och speldirigent i Rosengård, är den damfotbollsspelare siom tjänar mest i Sverige.

 

Beloppet var det högsta som tilldelades ett damlag, AIK spelade vid tillfället i den näst högsta serien. 1.5 miljoner i förlorade intäkter, på grund av pandemin, motsvarar cirka 20 000 åskådare och hade inneburit ett alla tiders publikrekord för svensk klubblagsfotboll för damer.

Publiksnittet för AIK, före pandemin, var 347 åskådare per match.

I dag, ett knappt halvår senare, kan AIK:s damer använda beloppet för att bygga sitt lag inför comeback i Obols damallsvenskan i vår.

Trots försäkringar om åtgärder och krav på återbetalning har varken Svenska Fotbollförbundet, SvFF eller RF, Riksidrottsförbundet agerat. RF:s uppdrag är att fördela regeringens stödpaket till specialförbunden, här SvFF, som tar in ansökningshandlingar från föreningar som drabbas ekonomiskt.

Krisstödet sommaren 2019 uppgick totalt till en halv miljard kronor varav tre skattemiljoner dirigerades till damfotbollen, varav AIK dam som nämnts erhöll det högsta beloppet 507 650 tusen kronor.

Peter Eriksson, handläggare på RF, bekräftar att ett ärende upprättats avseende AIK dam.

-Men tills annat beslutas ligger SvFF:s bedömning fast. Och jag kan i dag inte säga om eller när RF vidtar någon åtgärd, säger Peter Eriksson.

Kultur och idrottsminister Amanda Lindh (mp) var mycket tydlig när hon den 18 januari i år gästade TV 4 journalisten Olof Lundhs poddcast.

-Det är självklart att vi ska följa upp hur regeringens bidrag används, granska behov samt via RF ställa krav om återbetalning om skäl finns. Regeringen ska absolut ligga på RF och specialförbunden för en rättvis och jämlik fördelning, sade Amanda Lindh bland annat. 

En passning som såväl RF som SvFF bör ta till sig. Här handlar det om en blåsning i halv miljonklassen som AIK Dam har lyckats med.

 AIK:s ekonomichef Håkan Strandlund hävdade i oktober 2019 att AIK har följt regelverket följt ut.

Mer damfotboll:  Rosengårds Caroline Seger toppar lönelistan med 1 041 003 kronor i deklarerad inkomst för taxeringsåret 2020 det vill säga inkomst av tjänst under 2019.

Sportbladet Plus har granskat samtliga lag i den högsta serien.

 Bakom Seger följer Elin Rubensson, Kopparberg/Göteborg 1 034 638 kronor och Stina Blackstenius, samma klubb, 923 146 kronor. På topp fem ytterligare två spelare från Rosengård, Zecira Musovic 764 187 kronor och Anna Anvegård 763 313 kronor.

Zecira Musovic, målvakt, har lämnat Rosengård och spelar kommande säsong för engelska Chelsea.

Mästarlaget Kopparberg/Göteborgs framtid är oviss. På onsdagskvällen höll BK Häcken medlemsmöte, på dagordningen frågan om samgående med damföreningen. På torsdagen håller Kopparberg/Göteborg, medlemsmöte. Enligt ordföranden Peter Bronsman är föreningen redan nedlagd!

Damfotbollen förtjänar bättre än pågående cirkus i Göteborg.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det hade ni inte räknat med, kanske inte ens hoppats  på – det nyinitiativet att låta Johannes Klæbo och FridaKarlsson tävlas i skidspåret samtidigt

Tro det eller ej, men det blir en realitet när i vinter ett nytt grepp ska testas under femmilen i Holmenkollen, Tack vare ett nytt initiativ från Internationella skid- och snowboardförbundet (Fis),

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.