SOK och RF i gemensamt unikt projekt
En jättenyhet – som försvann! På tisdagen gick RF-ordföranden Björn Eriksson ut med beskedet att svensk idrott får 500 nya miljoner i återstartstöd.
Ett avslöjande med betydelsefulla och nya konsekvenser. Nämligen en historisk satsning, där också SOK utgör en del av en efterlängtad ökning av resurser.
– Tillsammans satsar vi cirka 250 miljoner kronor per år på eliten. Och notera, ytterligare 50 miljoner kronor på elit under elit, vilket är ett rejält kliv mot målen i elitidrott2030, underströk Björn.
Inriktning på ungdomarna
250 miljoner enkom på nästa generation är en gigantisk summa som innebär att den efterlysta satsningen på elit i Sverige kan realiseras. Här har det i flera år funnit sen kritik för att resurserna är för små.
- Vi vet att stödet är efterlängtat, konstaterar Björn Eriksson.
Björn Eriksson är noga med att framhålla att just de 50 extramiljonerna ska gå till förbunden och deras omtanke om den kommande generationen.
– Ungdomar och juniorer var en särskilt utsatt grupp under pandemin eftersom de flesta inte betraktas som yrkesaktiva och inte hade möjlighet att träna.
- Vi behöver tillsammans stötta ungas elitsatsning så att de hittar tillbaka till idrotten och även se till att det inte ska avgöras av personlig ekonomi om de har möjlighet att fortsätta satsa mot seniorelit eller inte,
- 50 miljoner kronor av återstartsstöd är ämnat för just eliten under eliten. Stödet ska bland annat stärka juniorer i satsning mot seniorelit, utbilda och utveckla tränare och ledare.
Här är programmet
Återstartsstödet ska bidra till att kraftsamla och accelerera utvecklingsarbetet för ett starkt ledarskap och en framgångsrik elitidrott. Just det som är prioriterat med de åtta steg som identifierats i framtidsdokumentet #elitidrott2030.
Inriktningen av och pengarna inom ”eliten under eliten” bör därför skapa:
• möjligheter till utbildning och utveckling av tränare och ledare;
• stärkta förutsättningar att gå från (lovande) junior till etablerad seniorvärldselit;
• förstärkta utvecklingsmiljöer för aktivas träning och matchning, i kombination med utbildningsmöjligheter;
• förbättrade möjligheter att långsiktigt skapa samarbeten inom forskning och utveckling;
• förutsättningar att skapa, behålla och utveckla en strategisk ledningsfunktion i SF med långsiktigt ansvar för elitidrottsutveckling;
• möjligheten att särskilt möta de behov som finns, och på grund av corona uppstått, hos idrottare med funktionsnedsättning som skulle kunna ta sig till den yppersta världseliten.
Nu ska RF tillsammans med SOK och Sveriges Paralympiska Kommitté komma fram till ett tilvägagångsätt för att koordinera satsningen.
– Härligt att kunna gå idrotten till mötes och öka resurserna så pass. Vi vet att det är efterlängtat, säger Björn Eriksson.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar