Jättevinst för Häcken efter rekordår

Häcken har utvecklats till en unik klubb i Sverige.
-Men så har vi också jobbat hårt för att komma dit vi är i dag, betonar klubbdirektören, Marcus Jodin.
Han njuter av den ekonomiska bilden och uppmärksamheten – på ett annorlunda sätt.  Han ska nämligen göra dubbla starter i Vasaloppet!
Häcken har två lag i stafett-Vasan, Marcus ingår i det ena laget på fredagen och dessutom ska han starta i det stora loppet på söndag.
Han säger själv att han är rätt bra tränad och kan åka med ett leende.
Marcus Jodin i centrum. Han konstaterar att Häckens damer gör miljonresultat, Häckens herrar gör miljonresultat, Häckens Gothia Cup gör miljonresultat,häckens marknadsansvariga gör miljonresultat, att Häcken sålt spelare och levererat miljonresultat - och att allt innebär suddande nära en halvmiljard i intäkter. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

 

I synnerhet om han också tänker på Häckens ekonomiska facit med intäkter på nästan en halv miljard under 2023 enligt följande:
Uefa-ersättning från i synnerhet Europa League: 116 miljoner kr.
Intäkter och behållning från Gothia Cup om,drygt 141 miljoner kr.
Intäkter från spelarförsäljningar, cirka 141 miljoner kr.
Sponsorintäkter på över 50 miljoner. första gången klubben passerat den nivån.

50 miljoner i vinst

Styrkebeviset och tillväxten bevisas främst i årsredovisningens sista rader - drygt 50 miljoner i vinst och ett eget kapital på över 100 miljoner kronor!
Rekordåret får Marcus Jodin att säga
-  Målet är att vi ska leda utvecklingen i idrotts-Sverige. 
Det kan låta kaxigt, men han är noga med att tillägga:
- Vi har också ansträngt oss i flera år och det är många som har gjort det.
Han själv är en del av allt vad som har hänt. Marcus gjorde en först en sejour 2009-2016, men värvades tillbaka och då som klubbdirektör 2019. Han har upplevt den fullständigt unika tillväxten i en svensk klubb oavsett idrott.
Just nu är klubbledningen mitt uppe i arbetet att skissa på en strategi för de kommande fem åren.
-Vi har facit för den senaste femårsplanen, nu behöver vi tillverka en ny färdplan.
Allt ska plan fästas i en strategi. 
Han sammanfattar villkor och resultat när han granskar årsredovisning för 2023 och har blicken fäst på överskottet,
imponerande 50 miljoner som innebär både trygghet och optimism i Häcken.: 

Då en halv miljard in

– Ett fantastiskt år, säger Marcus Jodin.

I klartext - den fjärde högsta omsättningen någonsin i allsvenskan, bara Malmö FF har uppnått en högre nivå 2015, 2021 och 2022.

–  Om damlagets intäkter om 35 miljoner plussas med blir vi den andra klubben i historien som har överträffat en halv miljard kronor i omsättning under ett år.

Det är sportsliga vinster (Brons i allsvenskan för herrarna, silver för damerna, cupfinaler för båda representantlagen som också nådde Europaspel.

Marknadsvinster har bidragit. Företagen i regionen har upptäckt Häcken som en marknadsföringskanal. 50 sponsormiljoner är beviset

Och så detta fantastiska Gothia Cup – en företeelse som ingen annan klubb har tillgång till.

En turnering som tickar på… Med ett plus 141miljoner

Men ordvalet ”tickar på” får Jodin att reagera direkt.

-Nej, du, där jobbar vi hårt för att det ska bli lyckat och ge avkastning. Gothia Cup är inget som bara rullar på och ger resultat av sig självt!

Transfer-vinsterna är anmärkningsvärda. Häcken har sålt och köpt spelare – med mycket god behållning, 141 miljoner kom den här vägen. Momodou Sonko blev klubbens dyraste försäljning någonsin  när han lämnade för belgiska KAA Gent.och beräknas ge runt 80 miljoner En affär som emellerrtid  kommer att redovisas till verksamhetsåret 2024. Men Ibrahim Sadiq flytt till AZ Alkmaar och Benie Traoré till Sheffield United gav också åtskilliga miljoner. Tre spelare som gav en bra bit över 100 miljoner. Häcken har sålt många spelare under de senaste åren och transferkontot uppvisar många stora affärer.. 

F d kvartersklubben...

För bara några år sedan betraktades Häcken lite slängigt som kvartersklubben från Hisingen. Idag är det tungviktaren  ( med intäkter 2023 om 498 miljoner) vid sidan av Malmö FF i svensk idrott. Här finns det en markant skillnad.
MFF har dryga 200 miljoner i likvida medel, mot Häckens dryga 100 miljoner. Dessutom är MFF ägare till sin stadion numera.
- Men vi går fram på alla fronter, konstaterar Marcus Jodin som ser framåt med optimism.
Både vad det gäller starterna i Vasaloppet och Häckens öde och äventyr.
Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja