Han tappade kontrollen och straffas

SHL-laget Örebros tidigare vice ordförande och sportchef, Mikael Lindqvist, tidigare Fahlander, 49 år, dömdes på tisdagen av Örebro tingsrätt till tre år och sex månades i fängelse, i tre fall av grova skattebrott, samt fem års näringsförbud. Han var under flera säsonger, 2010-2014, ishockeylagets största sponsor.

När Mikael Fahlander fick upp farten handlade det om stora löften och stora belopp.

 

Utan hans engagemang hade föreningen omöjligen kunnat göra resan från div. I till SHL, som kulminerade i kvalvinst mot Rögle, våren 2013.   Han lämnade sedan ishockeyn och efter flera olika affärsprojekt, med mindre framgång, försatte han sig själv i personlig konkurs 2018.

Grova ekobrott

Han åtalades i början av 2024 för flera grova ekobrott, tillsammans med fyra andra personer. Han greps den 21 februari 2023 och satt häktad till och med 6 mars i år. Han frigavs en dag i november 2023, men omhäktades på nytt. Han var i fängsligt förvar i över ett år, rättegången ägde rum under 15 förhandlingsdagar perioden 15 januari-6 mars 2024.
Kammaråklagare Louise Helleday hade yrkat på åtta års fängelse och näringsförbud i tio år.
Skattebrotten, består i försäljning av spritdrycker i en komplicerad dryckeshärva/bolagsstruktur med säte i Örebro och med förgreningar i Estland och Danmark. Enligt åtalat har Lindqvist/Fahlander undanhållit moms och alkoholskatt på 29 miljoner kronor 2020-2023.
I dryckeshärvan fälldes även en 30-årig man, bosatt i Örebro, som ansågs ha medverkat i  början av bolagsbildningen.  Han dömdes till 1,5 års fängelse samt tre års näringsförbud.  En kvinnlig släktning till Lindqvist, och misstänkt för delaktighet, friades helt av tingsrätten.
Det samlades straffvärdet i skattedelen motsvarar enligt tingsrätten fyra års fängelse. Mot  bakgrund av att brottsligheten ligger en längre tid tillbaka i tiden samt att Mikael Lindqvist varit häktad med restriktioner i över ett helt år stannar påföljden vid ett tre år och sex månader.
Den andra delen av åtalet kretsade kring Mikael Lindqvists personliga konkurs. Han stod åtalad för grovt försvårande av konkurs, oredlighet mot borgenär samt penning tvätts brott.  På dessa punkter frikänns Lindqvist helt.
-Åklagaren har inte lyckats visa att Lindqvist direkt själv, eller via enskilda bulvaner, ägt akter som hade tillgångarna. Och då faller åtalet, summerade Per Grevesmühl, rättens ordförande för Nerikes Allehanda.

De friades

En tidigare styrelseprofil och känd advokat misstänkta för penningtvätt friades även de av domstolen.
Åklagarens krav på betydligt högre påföljder för samtliga delgivna var dåligt underbyggda. Mikael Lindqvist/Fahlander hölls också i häkte i över ett år, på åklagarens begäran, det i strid med EU:s rättsprinciper.
Rådman Per Grevesmühl är försiktig i sin bedömning.
-Det ligger i sakens natur att domstolen ibland har en annan uppfattning. Man ska inte ta det som något annat än att tingsrätten gör en annan bedömning av bevisvärdet som har lagts fram, säger han till NA.
Idrottens Affärer har sökt advokat Henrik Olsson Lilja, som förträder Mikael Lindkvist, han har inte återkommit.
Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen