Från 90 till 45 miljoner i Oskarshamn

Med en ny ekonomisk verklighet i ryggen, efter kvalförlusten mot HV 71, tvingas IK Oskarshamn se över sina kostnader. 
Det första offret är Johan Göransson, 43 år, klubbdirektör och rekryterad hösten 2022, från en position som turistchef på Öland och med ledarbakgrund i allsvenska Kalmar FF.
Ett tappert Oskarshamn tvingades till slu acceptera att laget inte räckte till.

 

- Det är inga hard feelings från min sida, i allsvenskan är det en tajtare kostym och där finns det ingen plats för mig. Vi har jobbat med två verksamhetsplaner, och nu blir andra frågor mer centrala, säger Johan Göransson, som har sex månaders uppsägningstid.

Kvinna ersätter

Föreningens kommersiella chef, Therése Elofson, tar över Johans uppgifter och ordföranden Johan Franzén betonar att föreningen nu får två tjänster i en och framhåller Elofsons kommersiella expertis som värdefull i det nya IKO som nu ska byggas.
-Rätt ledarskap för den nya miljön är av stor betydelse, vi tvingas att vara mer effektiva, det gäller även när vi ska forma ledarskapet kring A-laget, säger Johan Franzén i en intervju med Barometern.
Styrelsens besked för kommande säsonger är att IKO ska tillbaka till SHL.
-Det är en svår uppgift men inte orimlig, konstaterar Johan Franzén.
Spelarbudgeten krymper från säsongens cirka 50 miljoner till mellan 20 och 30 miljoner,  den nivå som säsongens topplag i Hockeyallsvenskan, Brynäs och Djurgården, redovisar.
Johan Franzén påminner om att Hockeyallsvenskan modell 2024 är en attraktiv serie, med  flera starka publiklag och IKO har också att se fram emot heta lokalderbyn mot Nybro och Kalmar. Han tror att BeGe Hockey center, med plats för 3 250 åskådare kommer att vara välfylld över säsongen 2024-2025.
Omsättningen kommer att halveras, från drygt 90 miljoner den gångna säsongen till cirka 45 miljoner Hockeyallsvenskan. I bokslutet i våras hade IKO nästan 20 miljoner i eget kapital, en livboj inför kommande säsonger.

koncern har avgörandet

En avgörande roll inför framtiden har ortens näringsliv. Johan Persson är vd. på BeGe företagen, en global koncern i miljardklassen.
-Vi har och kommer alltid att ha ett stort hjärta för IK Oskarshamn. Nu vill vi höra om deras ambition och planer för framtiden.  Det känns spännande att få ta del av den framtida inriktningen, menar Johan Persson.
En hållning som IKO-ordföranden upplever som positiv. Hans avsikt är också att i närtid kalla till möte med näringslivet på orten och där berätta om sportsliga mål och utmaningar på vägen under ett återtåg till SHL.
En central fråga för IK Oskarshamn är också en ny arena. Den 9 september väntas kommunfullmäktige lämna ett skarpt besked om ärendet ska ”leva” vidare. En mängd förstudier har redan gjorts.
-Jag kan inte se att en arena står och faller med serietillhörighet. Det är en fråga som bottnar i så mycket mer,  för ishockeyn och kommunens invånare i stort, avslutar Johan Franzén.

Hall roriterad

Be Ge Hockeycenter har 50 år på nacken, och invigdes 1974,  Nya anläggningar, av vilket slag det än är, är en bristvara i svensk idrott och är en prioriterad fråga för Riksidrottsförbundet och nya ordföranden Anna Iwarsson.
-Att understödja byggandet av nya anläggningar är min absolut viktigaste uppgift, sade hon i intervju med Idrottens Affärer när hon tillträdde. 
Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.