Från 90 till 45 miljoner i Oskarshamn

Med en ny ekonomisk verklighet i ryggen, efter kvalförlusten mot HV 71, tvingas IK Oskarshamn se över sina kostnader. 
Det första offret är Johan Göransson, 43 år, klubbdirektör och rekryterad hösten 2022, från en position som turistchef på Öland och med ledarbakgrund i allsvenska Kalmar FF.
Ett tappert Oskarshamn tvingades till slu acceptera att laget inte räckte till.

 

- Det är inga hard feelings från min sida, i allsvenskan är det en tajtare kostym och där finns det ingen plats för mig. Vi har jobbat med två verksamhetsplaner, och nu blir andra frågor mer centrala, säger Johan Göransson, som har sex månaders uppsägningstid.

Kvinna ersätter

Föreningens kommersiella chef, Therése Elofson, tar över Johans uppgifter och ordföranden Johan Franzén betonar att föreningen nu får två tjänster i en och framhåller Elofsons kommersiella expertis som värdefull i det nya IKO som nu ska byggas.
-Rätt ledarskap för den nya miljön är av stor betydelse, vi tvingas att vara mer effektiva, det gäller även när vi ska forma ledarskapet kring A-laget, säger Johan Franzén i en intervju med Barometern.
Styrelsens besked för kommande säsonger är att IKO ska tillbaka till SHL.
-Det är en svår uppgift men inte orimlig, konstaterar Johan Franzén.
Spelarbudgeten krymper från säsongens cirka 50 miljoner till mellan 20 och 30 miljoner,  den nivå som säsongens topplag i Hockeyallsvenskan, Brynäs och Djurgården, redovisar.
Johan Franzén påminner om att Hockeyallsvenskan modell 2024 är en attraktiv serie, med  flera starka publiklag och IKO har också att se fram emot heta lokalderbyn mot Nybro och Kalmar. Han tror att BeGe Hockey center, med plats för 3 250 åskådare kommer att vara välfylld över säsongen 2024-2025.
Omsättningen kommer att halveras, från drygt 90 miljoner den gångna säsongen till cirka 45 miljoner Hockeyallsvenskan. I bokslutet i våras hade IKO nästan 20 miljoner i eget kapital, en livboj inför kommande säsonger.

koncern har avgörandet

En avgörande roll inför framtiden har ortens näringsliv. Johan Persson är vd. på BeGe företagen, en global koncern i miljardklassen.
-Vi har och kommer alltid att ha ett stort hjärta för IK Oskarshamn. Nu vill vi höra om deras ambition och planer för framtiden.  Det känns spännande att få ta del av den framtida inriktningen, menar Johan Persson.
En hållning som IKO-ordföranden upplever som positiv. Hans avsikt är också att i närtid kalla till möte med näringslivet på orten och där berätta om sportsliga mål och utmaningar på vägen under ett återtåg till SHL.
En central fråga för IK Oskarshamn är också en ny arena. Den 9 september väntas kommunfullmäktige lämna ett skarpt besked om ärendet ska ”leva” vidare. En mängd förstudier har redan gjorts.
-Jag kan inte se att en arena står och faller med serietillhörighet. Det är en fråga som bottnar i så mycket mer,  för ishockeyn och kommunens invånare i stort, avslutar Johan Franzén.

Hall roriterad

Be Ge Hockeycenter har 50 år på nacken, och invigdes 1974,  Nya anläggningar, av vilket slag det än är, är en bristvara i svensk idrott och är en prioriterad fråga för Riksidrottsförbundet och nya ordföranden Anna Iwarsson.
-Att understödja byggandet av nya anläggningar är min absolut viktigaste uppgift, sade hon i intervju med Idrottens Affärer när hon tillträdde. 
Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.