Här är lönerna i största sporterna

Allsvenska AIK:s reservmålvakt, Ismael Diawara, 30 år, med svensk-maliska rötter hade högst inkomst av tjänst under 2023 av samtliga allsvenska spelare. Diawaras årslön, som avser taxeringsåret 2024, anges av skatteverket till  2 944 300 kronor. 

Diawara är därmed i topp i Sportbladets granskning av de allsvenska spelarnas löneutbetalningar. 

Det är inte bara de stora klubbarna som bidrar till den positiva publikutvecklingen i allsvenskan. Här syns entusiastiska Mjällbyfans under en match hemma på Strandvallen i Hällevik. Foto: Johan Nilsson / TT

Diawara följs närmast av Hammarbys strateg och målskytt, Nahir Besara, 2 923 300 kronor. Ännu en AIK-spelare är i topp, mittbacken Alexander Milosevic intar tredje plats med 2 867 400 kronor.

Ismael Diawara köptes loss av AIK från Malmö FF hösten 2023. Han anslöt till Malmö 2021 från Degerfors. Moderklubb är Rynninge IK i Öebro.

Bänknötare och högavlönad

 Vad som är anmärkningsvärt är att Diawara nöter reservfilten i AIK, han har inte lyckats slå ut periodvis hårt kritiserade Kristoffer Nordfeldt vars taxerade inkomst var 1 546 800 kronor under 2023

 Nordfeldt fortsätter också att vara  förbundskapten John Dahl Thomassons tredje val i den  landslagstrupp som under onsdagen presenterades inför blågults matcher i Nations League i början av september. 

AIK, som under säsongen redovisat ekonomiskt negativa siffror har hela sju spelare som rapporteras ha taxerade inkomster över en miljon kronor. Exproffset John Guidettis deklaration visar en inkomst av tjänst på 1 899 500 kronor.

För första kvartalet 2024 redovisade AIK fotboll ett minusresultat på 10,8 miljoner, att jämföras med plus 16,3 för samma period 2023. Rörelseresultatet som fördelas mellan drift och transfernetto uppgick till minus 37,5 miljoner.

Vd. Fredrik Söderberg har kommenterat minussiffrorna  med ”som förväntat”.

 Hos allsvenska tabellettan Malmö FF toppas inkomstligan av forwarden Taha Ali med  2 536 400 kronor följd av mittfältets Sergio Pena med 2 065 500 kr. Danske stjärnspelaren Anders Christiansen hamnar på  852 200 kronor. Notera att spelare kan ha låst delar av lön/sign on bonus i fonder, pensioner eller liknande, något som inte syns i den deklarerade inkomsten.

Fotbollslöner jämfört med ishockeyn

Ishockeyns lönenivåer är jämförbar med fotbollens, även om nettoomsättningen är betydligt högre i fotbollsallsvenskan.

 För 2023 uppgick den allsvenska fotbollen nettoomsättning, 16 lag, till 2 741 miljoner kronor. Under samma år ökade intäkterna från spelarförsäljningar med sju procent och stannade vid 596,5 miljoner kronor. Ett belopp som kommer att vara ännu högre under 2024, exempelvis har Malmö FF nyligen sålt spelaren Sebastian Nanasi till franska Strasbourg för 125 miljoner kronor, nytt  svenskt transferrekord.

Försäljningen av svenska ishockeyspelare till NHL är inte alls i närheten av den nivån. Maxtaket vid en övergång är 425 000 dollar, 4 4 miljoner kronor, eller i snitt per övergång 381 000 dollar, 3,9 miljoner kronor. Nuvarande avtal är fyra årigt, och som vid tidigare avtal år det NHL som ensidigt dikterar villkoren.

SHL:s grundserie har två år i rad noterat publikrekord, och med publikstarka Brynäs tillbaka i SHL pekar allt mot en ny rekordsäsong,. Under 2023-2024 års säsong uppgick grundserie publiken till  2 233, 455 åskådare vilket ger ett snitt på 6 136 unika besökare.

Entréintäkterna ökar

Publikt kan förstås inte ishockeyn tävla  mot fotbollens stora arenor. 

SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll redovisade på onsdagen publika rekordsiffror. Efter 20 omgångar i Allsvenskan och Superettan har 2 105 946 åskådare vandrat genom vändkorsen. Det är 100 000 fler än vid motsvarande mätning förra hösten. 

I enbart allsvenskan rapporteras 1 726 112 åskådare, det innebär ett snitt på 10 886 besökare.

-Aldrig tidigare har vi passerat två miljoner besökare, så tidigt på hösten, till våra arenor i allsvenskan  och Superettan, säger Ola Rydén, ligachef på SEF.

En slutsats är att fotbollspubliken är överseende med pöbelfasoner på läktarplats, som vid senaste Stockholms-derbyt, Djurgården-AIK 0-2.               .

Inför SHL-starten, lördag 21 september, väntar vi med spänning på analysföretaget EY:s analys av ishockeyns finansiella ställlning. 

Nettoomsättningen, 14 lag, för säsongen 2022-2023 uppgick till 2 229,600 miljoner kronor . Det mycket sannolika är att ishockeyn har landat på cirka 2,5 miljarder kronor för säsongen 2023-2024.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.