Här är lönerna i största sporterna

Allsvenska AIK:s reservmålvakt, Ismael Diawara, 30 år, med svensk-maliska rötter hade högst inkomst av tjänst under 2023 av samtliga allsvenska spelare. Diawaras årslön, som avser taxeringsåret 2024, anges av skatteverket till  2 944 300 kronor. 

Diawara är därmed i topp i Sportbladets granskning av de allsvenska spelarnas löneutbetalningar. 

Det är inte bara de stora klubbarna som bidrar till den positiva publikutvecklingen i allsvenskan. Här syns entusiastiska Mjällbyfans under en match hemma på Strandvallen i Hällevik. Foto: Johan Nilsson / TT

Diawara följs närmast av Hammarbys strateg och målskytt, Nahir Besara, 2 923 300 kronor. Ännu en AIK-spelare är i topp, mittbacken Alexander Milosevic intar tredje plats med 2 867 400 kronor.

Ismael Diawara köptes loss av AIK från Malmö FF hösten 2023. Han anslöt till Malmö 2021 från Degerfors. Moderklubb är Rynninge IK i Öebro.

Bänknötare och högavlönad

 Vad som är anmärkningsvärt är att Diawara nöter reservfilten i AIK, han har inte lyckats slå ut periodvis hårt kritiserade Kristoffer Nordfeldt vars taxerade inkomst var 1 546 800 kronor under 2023

 Nordfeldt fortsätter också att vara  förbundskapten John Dahl Thomassons tredje val i den  landslagstrupp som under onsdagen presenterades inför blågults matcher i Nations League i början av september. 

AIK, som under säsongen redovisat ekonomiskt negativa siffror har hela sju spelare som rapporteras ha taxerade inkomster över en miljon kronor. Exproffset John Guidettis deklaration visar en inkomst av tjänst på 1 899 500 kronor.

För första kvartalet 2024 redovisade AIK fotboll ett minusresultat på 10,8 miljoner, att jämföras med plus 16,3 för samma period 2023. Rörelseresultatet som fördelas mellan drift och transfernetto uppgick till minus 37,5 miljoner.

Vd. Fredrik Söderberg har kommenterat minussiffrorna  med ”som förväntat”.

 Hos allsvenska tabellettan Malmö FF toppas inkomstligan av forwarden Taha Ali med  2 536 400 kronor följd av mittfältets Sergio Pena med 2 065 500 kr. Danske stjärnspelaren Anders Christiansen hamnar på  852 200 kronor. Notera att spelare kan ha låst delar av lön/sign on bonus i fonder, pensioner eller liknande, något som inte syns i den deklarerade inkomsten.

Fotbollslöner jämfört med ishockeyn

Ishockeyns lönenivåer är jämförbar med fotbollens, även om nettoomsättningen är betydligt högre i fotbollsallsvenskan.

 För 2023 uppgick den allsvenska fotbollen nettoomsättning, 16 lag, till 2 741 miljoner kronor. Under samma år ökade intäkterna från spelarförsäljningar med sju procent och stannade vid 596,5 miljoner kronor. Ett belopp som kommer att vara ännu högre under 2024, exempelvis har Malmö FF nyligen sålt spelaren Sebastian Nanasi till franska Strasbourg för 125 miljoner kronor, nytt  svenskt transferrekord.

Försäljningen av svenska ishockeyspelare till NHL är inte alls i närheten av den nivån. Maxtaket vid en övergång är 425 000 dollar, 4 4 miljoner kronor, eller i snitt per övergång 381 000 dollar, 3,9 miljoner kronor. Nuvarande avtal är fyra årigt, och som vid tidigare avtal år det NHL som ensidigt dikterar villkoren.

SHL:s grundserie har två år i rad noterat publikrekord, och med publikstarka Brynäs tillbaka i SHL pekar allt mot en ny rekordsäsong,. Under 2023-2024 års säsong uppgick grundserie publiken till  2 233, 455 åskådare vilket ger ett snitt på 6 136 unika besökare.

Entréintäkterna ökar

Publikt kan förstås inte ishockeyn tävla  mot fotbollens stora arenor. 

SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll redovisade på onsdagen publika rekordsiffror. Efter 20 omgångar i Allsvenskan och Superettan har 2 105 946 åskådare vandrat genom vändkorsen. Det är 100 000 fler än vid motsvarande mätning förra hösten. 

I enbart allsvenskan rapporteras 1 726 112 åskådare, det innebär ett snitt på 10 886 besökare.

-Aldrig tidigare har vi passerat två miljoner besökare, så tidigt på hösten, till våra arenor i allsvenskan  och Superettan, säger Ola Rydén, ligachef på SEF.

En slutsats är att fotbollspubliken är överseende med pöbelfasoner på läktarplats, som vid senaste Stockholms-derbyt, Djurgården-AIK 0-2.               .

Inför SHL-starten, lördag 21 september, väntar vi med spänning på analysföretaget EY:s analys av ishockeyns finansiella ställlning. 

Nettoomsättningen, 14 lag, för säsongen 2022-2023 uppgick till 2 229,600 miljoner kronor . Det mycket sannolika är att ishockeyn har landat på cirka 2,5 miljarder kronor för säsongen 2023-2024.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sirius antar allt mera profilen av en utmanare i den kommande Allsvenskan. Nu har Uppsala-klubben antagit både en sportslig hög profil och en ekonomisk profil på  bättre nivå.Det framkom när klubben släppte bokslutet för 2025. 

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.

Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek. Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen