Storbyggaren Serneke kan ta över
Nej, en stockhomare i ledningen för IFK Göteborg, det blev aldrig någon succé. Nu framkommer uppgifter om att Oa Larsson, teknisk direktör i IFK Göteborg, tvingas lämna klubben. Inte nog med det Nu vill ordförande Richard Berkling inte längre stanna i klubben., En intern utvärdering efter det sportsliga misslyckandet unde de två senaste åren 2024 har orsakat splittring i klubben.
På söndagen framkom emellertid att Ola Serneke kan tänka sg att bli ordförande.
– Gällande styrelsen så kan jag absolut tänka mig det om medlemmarna anser att jag bidrar med något positivt. Kanske just det som behövs mest: positivism, tro på sig själv, laget, omgivningen och skapa framåtanda, säger Ola Serneke till GP.
Han får också frågan "Gäller det ordförande-rollen också?"
– Kommer frågan så ska jag fundera. Det finns ju redan en sittande, svara han tidningen.
Ola Serneke är mannen bakom bygget av Kamratgården, multutiarenan i Kvibeerg och,skyskrapan Karlatornet Han är också mångårig framträdande storsponsor till klubben.
I IFK råder ett uppror i olika faser.
Ett missnöje ska enligt uppgifter, omge den förre stockholmaren Ola Larsson som anställdes våren 2023. Då hette det att Ola Larsson, tidigare ledare både i Brommapojkarna och Hammarby, skulle ansvara för och leda det dagliga arbetet av klubbens sportsliga verksamhet.
IFK har haft stora problem de senaste åren och behovet av förstärkningar har varit den ständiga arbetsuppgiften. Ola Larsson har haft ansvaret för nyrekryteringar, men inte lyckats hitta rätt med sin utvalda och ett missnöje uppstod.
Under sommarfönstret ska han ha spenderat uppemot 30 miljoner kronor på spelaraffärer som innebar klen sportslig framgång. Dessutom anses det internt att rekordförsäljningen av Malick Yalcoyé inte var Olas förtjänst.
Via klubbens inledda utvärdering av verksamheten, framkom nu kritik mot honom. Han hade som en uppgift att ta fram en ny, reviderad sportslig plan för 2025, men värvningsbudgeten hölls tajt av styrelsen och en spricka uppstod mellan parterna. Nu talar mycket för en separation.
DUtvärderingen har redan resulterat i att två trotjänare, Sebastian Ohlsson och Emil Salomonsson slutar. Likaså upphör i lånade Nikolai Badens och Anders Kristiansens kontrakt. Och fystränaren Kalle Olsson och chefsscouten Stig Torbjörnsen har också gjort sitt.
Återstår att se hur klubben gör med tränarparet Joachim Björklund, och Stefan Billborn.
Senare under fredagen framkom att ite heller Oscar Wendt är att räkna med, då han vill sluta som fotbollsspelare. Oscar som också har tio år bakom sig som ordinarie back hosBorussia Mönchengladbach i Bundesliga..
Men totalt sett innebär förändringarn att det har uppstått en rad luckor i spelartruppenoch att det krävs rett stort antal rekryteringar.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.