Mjällby gör nya affärer mitt i guldstriden

Det är svängdörrar hos Allsvenskans  etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pemgarna flödar. Klubben  har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner.  Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde  sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar  en betydande ekonomisk affär . Affären uppges ha gett  18 miljoner kronor till Mjällby

-Dansken Jeppe Kjær är Mjällbys hittills största inköp. han lär ha kostat 10 miljoner, men så är också tanken att han ska bli spelmotortorn i framtidens lag.Foto: Andreas Hillergren

Samtidigt blir ryktena runt 23-årige målvakten Noel Törnqvist allt mer intensiva. Flera europeiska klubbar har visat intresse för 23-åringen och nu uppges att Stade Brest från franska Ligue har  lagt ett bud på 25 miljoner kronor. 

Mjällbys sportchef  Hasse Larrson medger att det finns bud men han går inte in på några belopp.

inte nog med det,  nu säljer klubben sin danske mittback, Jakob,Kiilerich, till Zulte Waregem, just nu trea i belgiska ligan. 

Kiilerich värvades våren 2024, han lånades sedan tillbaka till Kolding innan han i år har vuxit till ordinarie i Mjällby. Totalt har han gjort 38 matcher och blev en viktig kugge för serieledarna.

Försäljningarna ger utrymme för värvningar. Jeppe Kjær är Mjällbys dyraste värvning någonsin – och sportchefenHasse Larsson döljer inte prislappen utan låter förstå att det handlar om en värvning i 10-miljonersklassen.

Försäljningarna bereder väg för nyförvärv som  Jeppe Kjær, 

– Jeppe är en spelare som vi tidigt såg som en nyckelvärvning, betonar Hasse Larsson.

Oavsett, fler affärer kommer att ske, var så säkra på det

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.