Mjällby gör nya affärer mitt i guldstriden
Det är svängdörrar hos Allsvenskans etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pemgarna flödar. Klubben har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner. Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar en betydande ekonomisk affär . Affären uppges ha gett 18 miljoner kronor till Mjällby
Samtidigt blir ryktena runt 23-årige målvakten Noel Törnqvist allt mer intensiva. Flera europeiska klubbar har visat intresse för 23-åringen och nu uppges att Stade Brest från franska Ligue har lagt ett bud på 25 miljoner kronor.
Mjällbys sportchef Hasse Larrson medger att det finns bud men han går inte in på några belopp.
inte nog med det, nu säljer klubben sin danske mittback, Jakob,Kiilerich, till Zulte Waregem, just nu trea i belgiska ligan.
Kiilerich värvades våren 2024, han lånades sedan tillbaka till Kolding innan han i år har vuxit till ordinarie i Mjällby. Totalt har han gjort 38 matcher och blev en viktig kugge för serieledarna.
Försäljningarna ger utrymme för värvningar. Jeppe Kjær är Mjällbys dyraste värvning någonsin – och sportchefenHasse Larsson döljer inte prislappen utan låter förstå att det handlar om en värvning i 10-miljonersklassen.
Försäljningarna bereder väg för nyförvärv som Jeppe Kjær,
– Jeppe är en spelare som vi tidigt såg som en nyckelvärvning, betonar Hasse Larsson.
Oavsett, fler affärer kommer att ske, var så säkra på det
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar