I dag slåss Björn i Eriksson i en ny roll
Få har missat att kontanterna har blivit ovanligare i Sverige. Många tycker nog att det är praktiskt att inte behöva hålla reda på pengar längre, allt kan numera finnas digitalt i mobilen.
För andra kan det däremot bli större problem. Många äldre, människor med funktionshinder eller andra som lever i så kallat digitalt utanförskap, skriver Björn Eriksson, RF:s förre ordförande som 2015 startade initiativet Kontantupproret.
De klarar inte att sköta sin vardag när det varken går att få tag på eller använda kontanter. Enligt beräkningar från den statliga Kontantutredningen så handlar det om en halv till en miljon människor.
Berör också idrotten
Det är skälet till att ja också idrotteng engagerat mig i det så kallade Kontantupproret som vill att kontanterna ska finnas kvar i Sverige.
Idrotten är också en sektor som påverkas av att kontanterna minskat. Kanske inte främst de stora föreningarna och klubbarna, men de många små föreningarna och framför allt ute i landet.
Att sälja fika och lotter har alltsedan folkrörelsernas barndom varit en viktig inkomstkälla. Det drygar ut lag- och föreningskassor och skapar samtidigt en social gemenskap. Att baka, sälja och ordna aktiviteter som ger intäkter är också ett sätt för barn och ungdomar att växa och ta ansvar. Vill man vara högtravande kan det beskrivas som en del i föreningslivets demokratiska fostran.
Visserligen finns det idag svisch som alternativ till kontanter, men det är inte lika enkelt som kontanter. Jo för vissa, men inte för alla. Yngre barn har ofta inte fått swish och betalningar måste då hela tiden skötas med vuxnas närvaro. Ute på landet kan täckningen vara osäker, vilket gör swish till ett sämre alternativ. Gamla farmor och farfar kanske vill köpa något när de är med barnbarnet på match, men det går inte när det bara är swish som gäller.
Kontanter fyller alltså en viktig funktion. Det är enkelt och smidigt och alla kan hantera dem.
Bankernas ansvar
Men risken för stöld då? brukar invändningen vara. Den som har hand om kassan ska se till att pengarna kommer in på föreningens eller lagets konto. Där behöver också bankerna ta sitt ansvar och låta föreningar sätta in även mindre belopp. Att bankerna inte motarbetar detta, utan inser att även de är en del i ett fungerande lokalsamhälle, kan behöva påtalas. Om det budskapet inte räcker från föreningssverige så kan det gärna förstärkas från politiskt håll.
Att kontanterna finns kvar ligger således i idrottsrörelsens intresse. Regeringen håller i skrivande stund på med ett lagförslag som ska säkra kontanterna som betalmedel. Fram tills att den lagen är på plats bör vi alla se till att använda kontanter, åtminstone ibland. Det stärker både idrottsrörelsen och samhällets beredskap.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar