Spelarförsäljningar gav Sirius 77 miljoner
Sirius antar allt mera profilen av en utmanare i den kommande Allsvenskan. Nu har Uppsala-klubben antagit både en sportslig hög profil och en ekonomisk profil på bättre nivå.Det framkom när klubben släppte bokslutet för 2025.
Sirius kunde redovisa en ökad omsättning, ett förbättrat resultat och stärkt eget kapital.
Resultatet landade på 27,7 miljoner kronor i vinst och ett eget kapital på 76,8 miljoner, vilket är en ökning på 26 miljoner.
Oordförande Ulrika Moström Ågren hade all anledning att vara stolt när hon på hemsidan deklarerade:
- Den positiva utvecklingen under året är ett resultat av många människors engagemang och insatser. Stort tack för ett fint 2025!
Förklaringen till uppsvinget består i första hand av försäljningarna av Malcom Jeng till Stade Reims och Yousef Salech till Cardiff.
"Vvinsten från avyttring av spelare", som det hette i redovisningen uppgick till strålande 76,6 miljoner kronor jämfört med 41,9 miljoner året innan.
Medvinden är påtaglig i klubben. Som rankingen till den elfte bästa akademin i Sverige. Här förklarar akademichefen Oscar Zettergren att bakom lyftet står bl a rekryteringarna av Patrik Karlsson Lagemyr och Pierre Gallo som tränare.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar