Landets modernaste arena

Landets mordernaste arena. Men den målsättningen sker det första spadtaget till vad som ska bli ejendals ARENA i Leksand. En eventarena som ska stå klar hösten 2005 och som utgör ett imponerande bygge
Leksandsordföranden Nils-Erik Johansson och Peabs arbetschef Christer Stridh har enats om ett 145-miljoners bygge.
Ett bygge som inte bara ska stärka ishockeyn i Leksand utan även fungera som ett flaggskepp för turism och evenemang i bygden.
- Det här betyder mycket för Leksands IF och hela Dalarna, fastslår Nils-Erik Johansson, klubbens ordförande.
- Det känns skönt och innebär en lättnad för alla oss som slagits för att få tillstånd en konkurrenskraftig hockey- och evenemangsarena, fortsätter han.

Byggbolaget Peab tar ansvar för utformningen och bygger. Målsättningen är hög. Från eventhallarna i Jönköping och Karlstad har man tagit intryck och nu ska alla samlad errfarenhet tillvaratas för att skapa landets förnämsta hall.
- Vi har sneglat åt de bästa nuvarande arenorna, och tagit det bästa från dessa. Resultatet blir en toppmodern evenemangsarena som tillgodoser mångas behov, säger Christer Stridh, arbetschef på Peab AB Sverige.
Det blir en publikkapacitet om 7 500 åskådare, varav 6 000 är sittande.
Dessutom blir det en separat konsertdel i entrédelen för dryga 600 åskådare och tanken är att genomföra olika musik-, kultur- och företagsarrangemang, konferenser etc.

Ekonomin då? Jo, Leksands IF har inte ryggat för en finansiering att externt belåna 85 miljoner kronor.
Det kan ske tack vare ett stort stöd av kommunen:
- Vi köper helhetskonceptet, säger kommunalråd Bosse Pettersson (c).
- Det är en av de största enskilda satsningarna någonsin av en liten kommun som Leksand.
Bosse Pettersson är stolt:
- Det här betyder otroligt mycket för bygden, men också för hela Dalarna.
- Vi tror att vi nu får en infrastruktur som kommer att lyfta hela näringslivet. Det här är bra, riktigt bra för kommunen Leksand, menar Pettersson.
Hockeyklubben hade i fjol en omsättning på 60 miljoner. Nu existerar inget annat tänkande än att återkomsten i elitserien sker säsongen 2005-06, då med ny arena och nära 100 miljoner i omsättning.


Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja