Hård kritik mot ny anläggning
- Jag är jäkligt kritisk till att tv inte ringt och sagt att de ska börja sända. Vi är villiga att diskutera, kanske inte med en fotograf, men med någon som är ansvarig, säger Per-Olof Pettersson på Rocklunda Fastigheter som byggt ABB Arena.
I söndags spelades den första elitseriematchen någonsin i den nybyggda bandyhallen.
- För det första så står det två betongpelare i vägen som gör att man inte kan filma hela planen, sedan finns det ingen kameraplattform och inget ställe där man kan få ström, säger Ulf Westergren, frilansande tv-fotograf som anlitas av SVT.
Westergren berättar i tidningen VLT om ett möte i somras där han fick framföra sina önskemål.
- Men mötet slutade med att chefen för bygget förklarade för mig att jag inte förstod mig på hur man gör tv, säger han.
Fotografen Sofia Broberg skulle för TV4 bevaka söndagens match, Västerås-Hammarby.
- Först fanns det ingen plats för oss att ställa upp vår buss, sedan fick vi ta ström från ett omklädningsrum för ett pojklag och på läktaren fanns det inget ställe där man kunde stå:
Per-Olof Pettersson avvisar kritiken:
- Det kommer att bli riktigt bra tv-sändningar. Vi ska sätta upp en typ av plattform för kameran. Det har vi varit överens om i ett halvår.
Att det inte var klart till premiären förklarar Per-Olof Pettersson så här:
Privatpersonen som kom över www.abbarena.se försöker sälja adressen till högstbjudande. Denne person har också registrerat abbarena.se, även abbarena.com och abbarena.nu
Rocklunda Sport & Event har fått erbjudande om att köpa namnet och mannen har även annons ute där han vill sälja domännamnet för 300 000 kronor eller till högstbjudande.
- Jag tycker att det är ett fult sätt att agera och vi har inga som helst planer på att köpslå i ett sådant förhållande, säger Jan Andersson, VD för Rocklunda Sport & Event, som medger att det var en miss att inte registrera domännamnet tidigare.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















