Solceller på Fyrishov

På Fyrishov idrottsanläggning i Uppsala pågår just nu arbetet med att färdigställa en helt ny anläggning för solenergi med hjälp av solceller. Den nya anläggningen är placerad på taket till Gymnastikhallen.
Att använda solenergi på stora idrottsanläggningar kan bli en framtida lösning på flera platser.

Projektet i Uppsala är ett första steg mot målet att utveckla en mer långsiktigt hållbar produktion med konvertering till miljövänliga energiformer på Fyrishov.

Solcellerna ger energi av både solljus och dagsljus. Den el som produceras i anläggningen ska användas direkt på till elförbrukningen på Fyrishov exempelvis till belysning och fläktsystem. Den förväntade effekten är 22 megawatt per år, vilket motsvarar ungefär årsförbrukningen av hushållsel för fyra villor. Utfallet är till viss del beroende av rådande väder och vind.

Den sammantagna investeringen för projektet uppgår till ca 1,8 mkr och finansieras till ca 70 procent med stöd från Boverket i form av ett energibidrag till offentliga byggnader. Resterande finansiering bekostas av Fyrishov AB. Driftstiden för solcellerna beräknas uppgå till 30 år.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen