Gamla Ullevi antiklimax
Inget nytt eller knorrigt i sig utan kort och gott, Göteborgs fotbollsarena har sitt själv klara namn, enligt Sture Allén och Namngruppen som har jobbat med frågan en tid.
- Jag tycker att det är en verkligt värdig Göteborgsknorr att den nyaste heter gamla, säger Sture Allén i Göteborgs-Posten.
Gruppledarna i Göteborgspolitikern fick först ta del av förslaget.
- Namnet Gamla Ullevi är starkt förknippat med fotboll och med platsen som arenan ligger på. Det har funnits många förslag på att förknippa namnet med omgivningen, till exempel Trädgårdsföreningen, men man kan lika gärna ta fasta på namnen på platsen, säger Sture Allén.
Sture Allén förstår om kritiker tycker att namnet kan verka fantasilöst, men menar också att göteborgare har en tendens att döpa om saker ändå.
Allén hävdar att han har fått en positiv respons, inte minst hos fotbollsfolket, och han hänvisar också till att Manchester Uniteds hemmaarena än i dag heter Old Trafford.
Namnet Ullevi anses värt att vårda, menar Allén som har struntat i engelska namn och när det gäller namn efter personer har de också strukits. Sture Allén skriver om det i förslaget till kommunstyrelsen:
”Namngrunden skall inte vara någon nu levande person, och det finns olika uppfattningar om huruvida man över huvud taget skall uppkalla anläggningar efter personer. Ett av inslagen i den diskussionen gäller könsneutraliteten.”
I GP medger kommunalråd Helene Odenjung (fp) en viss förvåning:
- Det är lite av ett antiklimax. Jag hade väntat mig något nytt, det måste jag medge, säger hon.
Förslaget från Sture Allén och hans namngrupp är ett förslag till kommunstyrelsen som tar beslutet om namnfrågan den 15 oktober.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















