Upptäckten - gamla sanningar förblir eviga
I algoritmernas förlovade land översköljs vi som har ’ledare’ på visitkortet av alla dessa nydanare som har knäckt ledarskapets gåta och som utlovar dessa quick fix som kan döva chefers samvete om en stor insats på kort tid för att utveckla gruppdynamiken och effektiviteten. I en tid där ledarskap har blivit en industri, där nya koncept och metoder ständigt lanseras för att tillfredsställa en marknad hungrig på snabba lösningar, har själva kärnan i ledarskapet hamnat i skymundan

Det paradoxala är att ju fler metoder och namn som lanseras, desto längre bort kommer vi från det som verkligen spelar roll nämligen den mänskliga kontakten och samtalet i vardagen. I en värld där konkurrensen om uppmärksamhet är stenhård, måste varje utbildare, konsult och föreläsare hitta sitt unika säljargument.
Det nya, det trendiga, det revolutionerande säljer – inte det som är grundläggande och tidlöst.
Viktigast - att leda människor
Men i denna jakt på det nya förlorar vi ofta det verkliga syftet med ledarskap: att leda MÄNNISKOR och inte processer eller modeller. Att bygga relationer, skapa förtroende och förstå varandras perspektiv är grunden, oavsett vad metoden kallas.
När gamla sanningar får nya namn skapas en illusion av utveckling. Men det mesta är i grunden samma sak. Det är som att byta etikett på en flaska vatten och kalla det för något annat, men innehållet förändras inte. Syftet är sällan att förbättra, utan snarare att sälja in något bekant i en ny och sämre förpackning.
Problemet är att dessa namnbyten ofta leder till förvirring och fragmentering. Ledare får svårare att orientera sig och riskerar att jaga trender istället för att fördjupa sin förståelse för de grundläggande mekanismerna i mänsklig samverkan.
Många av de som säljer in dessa nya metoder saknar dessutom verklig erfarenhet från arbetslivet, vilket gör att deras råd ofta blir teoretiska och lösryckta från praktiken.
De allsmäktiga predikanterna lanserar ofta metoder där ’lädersko storlek 43’ är lösningen på allt och när skon inte passar är ofta förklaringsmodellen att det är fel på foten.
Välkommen till min verklighet där nio nationaliteter skall samsas i samma ram med lika många storlekar som nationaliteter.
Våga ta de svåra samtalen
Det som alltid varit och alltid kommer att vara fundamentet i allt ledarskap är samtalet. Det handlar om att våga ta de svåra samtalen, att lyssna och att skapa gemensam förståelse. Det är i mötet mellan människor, i dialogen, som utveckling sker – inte i nya modeller eller trendiga begrepp. När vi pratar med varandra, inte om varandra, bygger vi tillit och förståelse. Dessa samtal skapar verklig förändring och utveckling, både för individen och organisationen.
Det verkligt revolutionerande i dagens ledarskapsklimat är att våga hålla fast vid det enkla och tidlösa. Att förstå att de gamla sanningarna inte är förlegade utan de är eviga. Det handlar inte om att förkasta nya idéer, utan om att se igenom kosmetiska förändringar och fokusera på det som faktiskt fungerar.
Ledarskap är, och kommer alltid att vara, en fråga om relationer och samtal. Allt annat är bara yta som ändå aldrig kommer att skapa några förändringar.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Den tionde kullen av deltagare, med bl a Anja Pärson har nu tagit examen vid Handelshögskolan i Stockholm. Den skräddarsydda utbildningen Management Diploma for Athletes (MDA) som Anders Sewerin introducerade via Cruyff Institute är numera en viktig del i Handelshögskolans Center for Sports and Business.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Skriv kommentar