Bildar AB och bygger ny hall

Eget aktiebolag och egen bandyhall. Hos anrika bandyklubben Brobergs IF i Söderhamn är planerna stora. Klubben bildar bandy-Sveriges andra aktiebolag och går samtidigt i spetsen för att ett stort arenabygge hemma på Hällåsen.

Hammarby var först, men nu erbjuder Broberg/Söderhamn intressenter att köpa aktier i klubben.

- Nu är vi mogna för aktieteckning och det här känns jättekul, säger Bo Nyman, ordförande i Broberg/Söderhamn IF som ska behålla 60 procent av aktierna i nya bolaget, Broberg/Söderhamn Bandy AB, medan övriga 40 procent är öppna för nya aktieägare. 

Villkoret för att det verkligen blir ett bolag är att aktier för minst en miljon tecknas i Broberg/Söderhamn Bandy AB innan nyår. 

- Vi hoppas på ett större engagemang för Broberg i hela Söderhamn. Plus ett väsentligt tillskott i kassan och att vi slipper den ekonomiska ryggsäck som vi dragits med en lång tid, säger Nyman som tillsammans med Hans Hammarström, Stig Östlin, Per Tapper och Christian Ehn ingår i bolagets interimstyrelse.

Idrottsföreningen, IF, ska behålla ungdomsverksamheten medan bolaget, AB, tar hand om elit- och den kommersiella verksamheten samt rättigheterna till klubbnamnet.

- Vi har fått fokusera så mycket på att rädda ekonomin att vi inte kunnat göra det vi ska. Nu kan vi till exempel dra av för momskostnaderna i bolaget, säger Stig Östlin i interimstyrelsen.

Samtidigt pågår ett omfattande arbete för att Söderhamn ska ett utbyggt Hällåsen. Projektet med detaljplan, kostnader och betydelsen för såväl andra klubbar som kommunen är presenterat och anhängarna hoppas på byggstart om något år.
 

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen