Kalmar FF kräver en ny arena
Kalmar FF vann allsvenskan, redovisade en vinst på nära 15 miljoner kronor, har totalt 46 miljoner i eget kapital, och vill behålla den höga nivån. Klubbens två ledande personer i styrelsen har nu skrivit en debattartikel och påvisar de rent PR-mässiga vinsterna med ett framgångsrikt fotbollslag.
”Föreningen Svensk Elitfotboll, som innehåller alla allsvenska lag samt de i Superettan, har räknat fram att det publicerade värde Kalmar FF haft i skrivande media under 2008 uppgår till närmare 50 miljoner kronor. Huvuddelen i rikspress”.
Petersson och Gunnarsson menar också att ”lagets popularitet har inte enbart fått genomslag i vår egen region utan allt fler i övriga landet har Kalmar FF som sitt favoritlag. Det är en stor och viktig uppgift är utveckla varumärket som blir ännu viktigare i nuvarande finansiella kris och lågkonjunktur vilken vi också känner av”.
De avslutar ”Vi känner en sorg över att vårt arenabygge dragit ut på tiden. Men vi inser, nu mer än någonsin, hur viktig en ny arena är för både Kalmarregionen och Kalmar FF. Det handlar inte enbart om de närmaste åren utan om fotbollens utveckling på mycket lång sikt. All erfarenhet visar att städer med riktiga arenor lyckas bättre. Fredriksskans har gett oss så många underbara minnen genom åren men Kalmar, Kalmar FF och publiken behöver en ny och modern arena.
Läs Johnny Peterssons och Ulf Gunnarssons brev i tidningen Barometern
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















