Arenabygge stoppas i Halmstad
Det blir inga förbättringar före 2012 enligt alliansens budgetförslag och därmed avfärdas en diskussion om en ny arena på Sannarp eller en ombyggnation av Örjans vall. Lågkonjunkturen stoppar alla planer.
- Vad hade du väntat dig, utbrister Carl Fredrik Graf (M), ordförande i kommunstyrelsen, innan han fortsätter i Hallands Nyheter:
- Vi har satt finansiella mål på att lägga 300 miljoner per år framöver och utan att behöva låna pengar. Det var realistiska mål och därför har vi beslutat oss för detta, berättar Graf och betonar att alliansen var överens med oppositionen. Det fanns inga intressenter för en lösning på Sannarp där det innebar att det kom in friska pengar i kommunen.
Det fanns ett förslag om en upprustning på Örjans Vall till en kostnad av 220-300 miljoner. Graf kommenterar: ”Men det är inte aktuellt. Jag kan just nu inte svara på vad det är för åtgärder som ska göras, men man får börja om från början med tanke på de nya ekonomiska förutsättningarna”.
Faktum är att Halmstad har en av allsvenskans äldre arenor. Därtill måste elitklubbarna från 2014 uppfylla Uefas krav för att få elitlicens. Halmstads BK elitsatsning kan äventyras.
- Jag hoppas inte att det här beslutet ska innebära några problem med elitlicensen, säger Graf i HP och fortsätter i mer kritisk ton: Sen är det ju enkelt för andra att ställa krav och så får kommunerna betala.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















