Arkitekter tävlar om "The World Village"

Planerna på ett ”The World Village of Women Sports®” i Malmö fortskrider. Ett nytt världscentrum för damidrott ska skapas och i slutet av augusti utses en vinnare bland fem arkitektbyråer. Anläggningen beräknas bli uppemot 100 000 kvm stor och kosta 2 miljarder kronor.

The World Village of Women Sports®, vars första etapp beräknas stå klar 2012, syftar till att ge världens kvinnliga idrottare samma möjligheter att utvecklas som sina manliga kolleger.

En enorm anläggning

Det nya centret blir en internationell mötesplats för, förutom aktiva idrottare, även tränare, ledare, läkare, beteendevetare, näringsfysiologer med flera.

- Hos oss kommer de aktiva att kunna utvecklas med nya träningsmetoder, och kan också få hjälp med operationer och återhämtning efter idrottsskador. Sverige har kommit långt när det gäller jämlikhet mellan könen vilket ger trovärdighet åt projektet. Etableringen till Malmö, som är en del av en expansiv region, känns också naturlig, säger Mårten Hedlund, en av idégivarna och grundarna av det nybildade projektbolaget.

Enligt planerna kommer anläggningen att omfatta 70 000–100 000 kvadratmeter, och även inrymma kontor, bostäder, restauranger m m. Malmö högskola och tidningskoncernen Sydsvenskan har båda tecknat avsiktsförklaringar om att flytta hit.

Söker internationella organisationer

Hela projektet är kostnadsberäknat till cirka 1,5-2 miljarder kronor och ska finansieras med privat kapital. Initiativtagare till projektet är entreprenörerna Kent Widding Persson, Mårten Hedlund och Dan Olofsson.

Förutom ansvar för fastighetsutvecklingen söker de investorer som ser ett värde i varumärket The World Village of Women Sports®. Exempelvis globala tillverkare av sportutrustning och elektronik. Arbete pågår också för att engagera internationella idrottsorganisationer.

- Vi hoppas och tror på flera internationella samarbeten inom specifik forskning och utveckling och mellan olika sporter. Centret kommer att gagna elitsatsningar inom damidrotten men också ge glädje och inspiration på motionsplanet.

Så här är det tänkt

Anläggningen ska bestå av:

Det så kallade lokalprogrammet omfattar bland annat följande funktioner (kan komma att förändras och kompletteras under arbetets gång):

• Fotbollshall med internationellt planmått, uppvärmningsytor, löparbanor, sittplatser för ca 5 000 personer, mediecenter, restauranger etc.

• Forskningscenter för utbildning, tester, idrottsmedicin etc.

• Rehab/friskvård – center med gym, bassäng m m.

• Seminarie- och konferenslokaler för ca 1 000 personer.

• Boende – ett omfattande utbud av bostäder, hotell och kategoriboende.

• Butiker, restauranger och andra serviceinrättningar.

• Underjordiskt parkeringsgarage med ca 500 platser.

• Kontorslokaler, bland annat för Malmö högskola och Sydsvenskankoncernen.

Önskemål från Malmö högskola:

- Öppna miljöer

- Lärosalar för ca 1 200 elever

- Fullskalig idrottshall för handboll och basket

- Rörelserum för rytmik etc

- Styrkegym

- Kontor

Önskemål från Sydsvenskan:

- Lokaler som uppmuntrar till spontana möten internt

- Inbjudande miljö för kunder och läsare

- Fastighet med tydligt signalvärde; ett landmärke

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.