Klartecken för Stockholmsarenan

Stockholms Stad har slutit avtal med AEG Facilities och därmed är den sista pusselbiten på plats för förverkligandet av Stockholmsarenan. Finansieringen är säkrad och i december ska en modern stadion stå klar.

Kultur- och idrottsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (FP) presenterade på fredagen en principöverenskommelse mellan Stockholms stad och AEG.

- Vi har kompetensen och erfarenheten inom AEG att driva arenor av den här storleken och ser fram emot att tillsammans med Stockholms Stad attrahera fler stora och betydelsefulla evenemang till vår stad, säger Ninna Engberg VD Stockholm Globe Arenas (AEG Facilities svenska bolag).

Hon och AEG fäster stor vikt vid att Stockholmsarenan kompletterar hela Globenområdets utbud med Ericsson Globe, Hovet och Annexet.

- Nu blir vi blir ännu mer konkurrenskraftiga, poängterar Ninna Engberg och ser ett mål i att bli norra Europas ledande nöjes- och evenemangsdestination.

Stockholmsarenan får 30 000 sittplatser och 40 000 platser vid konserter. Taket blir skjutbart och konstgräset ska kunna ersättas båda med golv och is.

Den 14 december ska kommunfullmäktige i Stockholm ta ett genomförandebeslut och därefter inleds byggandet som beräknas stå klart i december 2012.

Stockholms Stad sålde Globens evenemangsbolag till AEG för ett år sedan. Politikerna såg en utmärkt strategisk partner för att fortsätta utveckla idrotts- och evenemangsutbudet i Stockholm.

AEG är världsledande inom sport-, nöje- och arenadrift. AEG Facilities är ett helägt dotterbolag som äger eller driver över 100 arenor runt omkring i världen.

Här finns anläggningar som STAPLES Center (Los Angeles, USA), NOKIA Theatre L.A. Live (Los Angeles, USA), the Beijing Olympic Basketball Arena (Peking, Kina), The O2 Arena (London, England), O2 World (Berlin, Tyskland), Ahoy Arena (Rotterdam, Holland), Acer Arena (Sydney, Australien), Stockholm Globe Arenas (Stockholm, Sverige), and the Qatar National Convention Centre (Doha, Qatar).

Sirius antar allt mera profilen av en utmanare i den kommande Allsvenskan. Nu har Uppsala-klubben antagit både en sportslig hög profil och en ekonomisk profil på  bättre nivå.Det framkom när klubben släppte bokslutet för 2025. 

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.

Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek.

Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen