Swedbank Arena blir Friends Arena
Swedbank Arena kan alltså blir Friends Arena. Thomas Backteman, Swedbanks kommunikationsdirektör, bekräftar att det pågår diskussioner, enligt DN.
Bir först i landet
Under 2012 ska arenan stå klar och Swedbank Arena är redan etablerat som namnet på landets mest påkostade arena. Men nu avslöjas planerna på att banken vill släppa namnet och stå för den kanske största sociala sponsorinsatsen någonsin i Sverige.
Internationellt är sponsring som syftar till ett socialt ansvar mera utbrett än i Sverige. Nu kan Swedbank bli en banbrytare med en helt ny form av företagsengagemang. Att köpa namnrättigheterna och sedan skänka bort dem vore banken först med.
Friends är en stiftelse som motverkar mobbing bland ungdomar. Organisationen aktualiserades nyligen i SVT:s program, Uppdrag Granskning.
Friends har tvingats förtydliga
Ett av stiftelsens tidigare projekt skedde tillsammans med företaget Kompiskalendern, och det framkom att bara 3 procent av det företagets annonsförsäljning kom hela vägen fram.
- Friends bedriver en egen insamlingsverksamhet där vi ber privatpersoner och företag om ekonomiskt stöd. Vi har ett 90-konto och kontrolleras därmed av Svensk insamlingskontroll. Syftet med vårt samarbete med Kompiskalendern var primärt aldrig att samla in pengar till Friends, utan att komma ut med information om mobbning till svenska skolelever, förklarar Amelie Furborg, pressansvarig vid Friends.
- Det var aldrig fråga om en gåva från företagen till Friends, utan att de köpte en annons i Kompiskalendern för att möjliggöra att producera och distribuera denna gratis till skolor. Av dessa annonsintäkter skulle sedan tre procent ha gått som ekonomiskt stöd till Friends.
Inget att göra med mutskandalen
Nyheterna runt nationalarenan i Solna kommer slag i slag. I den s k mutskandalen har sex ledande personer åtalats för mutbrott och grov bestickning.
Men enligt Thomas Backteman, bankens kommunikationsdirektör, var frågan om arenatiteln redan på bordet internt.
- Det finns inget som helst samband. Den här diskussionen har förts redan innan vi visste att åklagaren hade inlett en förundersökning, säger Backteman till DN.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja


















