Politikerna vill bli av med jättehallen
– Vi vill undersöka möjligheten till detta, säger Gunnar Lidell (M), kommunalråd i Vänersborg.
Ännu till skylt
Men till den tidpunkten att ”Till salu”-skylten finns utanför hallen återstår ändå en del turer.
Framför allt rättsprocessen mellan Vänersborg kommun och konsultbolaget WSP. De har stämt varandra.
I en debattartikel i TTELA skriver nu Lidell tillsammans med partikamraterna Lena Eckerborn Wendel och Henrik Josten att de "tror att andra kan driva arenan bättre än kommunen".
Många tveksamheter
Mycket går att ångra. Den här hallen omges av diverse märkliga beslut i alla bemärkelser.
Inte minst att hallen byggdes och hur kostnaderna kunde skena så gränslöst mycket.
I dag ångrar sig också politikerna över att man sa nej för ett halvt år sedan när en internationell investerare ville köpa Arena Vänersborg. Kommunen tyckte då att hallen först skulle bli färdig innan en försäljning diskuterades.
"Arenan tar för mycket tid"
- Arenan tar så mycket tid och kraft från oss som har så mycket annat att göra, säger Gunnar Lidell och fortsätter:
- Vi gör detta för att hålla nere kostnaderna och uppe intäkterna.
Det krävs först att slutbesiktningen genomförs, bristerna åtgärdas och att den rättsliga processen med teknikonsultföretaget WSP avslutas.
Utdragen rättsprocess
Parterna träffades vid för¬handlingar i Göteborgs tingsrätt alldeles före jul, men kom inte överens den gången heller eftersom de står långt från varandra.
Vänersborgs kommun ansåg redan innan bygget var slutfört att WSP inte skötte sina åtaganden och har sedans dess stämt WSP i två omgångar, dels på 11 miljoner och dels på 3,3 miljoner.
WSP har svarat med att stämma kommunen på 6,2 miljoner kronor för att företaget inte inte får betalt för de utförda jobb.
Huvudsponsorn också stämd
Processen är lång, utdragen och tröttsam för alla parter. Nu har kommunen cirka åtta veckor på sig att komma med ett utlåtande. Därefter får WSP också två månader att formulera ett svar.
Förpostfäktningarna avslutas till augusti, då huvudförhandlingarna ska påbörjas. I oktober ska man ha nått fram till konkret resultat. Åtminstone är då sex dagar bokade för den slutliga upplösningen.
Till saken hör också att Vänersborgs kommun har stämt arenans huvudsponsor, Länsförsäkringar. Orsaken är försäkringsbolagets besked att inte betala ut några pengar för det takraset i februari 2010.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja


















