Ystad satsar på ytterligare en eventhall

För 205 miljoner ska Ystad få en ny arena för matcher och evenemang med plats för 2 500 åskådare. Den är en del i stadens största satsning hittills.
Österporthallen är Ystads inomhusarena sedan 1974 ch där spelar bland annat de två handbollslagen, Ystads IF och IFK Ystad sina matcher. Men nu kan de se fram emot en ny modern arena.

 

I augusti startar arbetet med arenans första del som beräknas vara klar årsskiftet 2015/2016. Ystad kommuns order är värd 205 miljoner och NCC blir byggare.

Under samma tak

NCC bygger redan Ystads nya badhus som är klart i augusti i år. Strax intill har NCC nu även fått i uppdrag att bygga en arena med träningshall och en delbar matcharena, för bland annat handboll.

I ett år har företaget och Ystad kommun samarbetat i partnering för bästa projektering av hallarna:

– Vår gemensamma planering ger bättre bygglogistik än hur det var tänkt från början, så nu kan träningar och tävlingar pågå som vanligt under hela byggtiden. Och istället för var sin byggnad placerar vi hallarna under samma tak. Det gör anläggningen mer kostnadseffektiv vilket gynnar budgeten, säger Ulf Jönsson, produktionschef på NCC.

Byggandet börjar i augusti

Markarbetet börjar i augusti och bygget av match- och evenemangshallen startar i höst. Först när den är klar årsskiftet 2015-2016 kommer NCC att riva den gamla Österporthallen. Därefter påbörjar NCC bygget av träningshallen. Hela arenan ska vara klar i slutet av 2016.

Det innebär att idrottandet i Österporthallen kan fortsätta ett och ett halvt år till, och att handbollssäsongen 2015/2016 börjar i gamla hallen och avslutas i nya matchhallen.

– Arenan, som också består av badhuset, är Ystads kommuns största satsning genom tiderna. Det blir en viktig mötesplats med ett centralt läge, säger Ann-Sofi Eriksson, projektledare på Ystads kommun.

Byggde även i Kristianstad

Matchhallen får en publikkapacitet för 2 500 personer och en matchplan på 40 x 20 meter som kan konverteras till två fullstora träningsplaner. Träningshallen får en publikkapacitet för cirka 150 personer med en matchplan på 40 x 20 meter. Arenan får även omklädningsrum, utrustning för skolidrott, ljudanläggning och elektroniska resultattavlor samt konferens- och VIP-lokal.

NCC byggde klart en liknande hall i Kristianstad år 2010, där handboll också är en stor sport.

Projektet genomförs i Partnering - en strukturerad samarbetsform där byggherre, konsulter och entreprenörer samarbetar.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Inget gick fel, Det blev en oförglömlig friidrottsgala.

Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.

Han är  enastående och håller med imponerande regelbundenhet vad han lovar. Han bättrar på världsrekordet som på beställning. Som han uttryckte det:.

- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.