Got Event och Frölunda i nytt avtal
Got Event och Frölunda HC överens om nytt avtal. DeN nya överenskommelsen som parterna signerade på måndagen, är på ett år och börjar gälla omedelbart. Frölundas tio år långa hyresavtal för Scandinavium löpte ut i maj. Ett längre samarbetsavtal kommer att diskuteras under säsongen.
– Det känns jättebra att vi är överens. Det är viktigt för oss att Frölunda kan fortsätta driva och utveckla sin hockeyaffär i Scandinavium. Det nya avtalet skapar goda förutsättningar för att vi tillsammans ska kunna ge en bra publikupplevelse i Scandinavium, säger Got Events vd Lotta Nibell.
Så här kommenterar Frölunda HC:s klubbdirektör Christian Lechtaler avtalet:
– Det här ger oss möjligheten att fokusera på vår verksamhet och arenaupplevelsen. Det nya avtalet innebär ekonomiska förutsättningar om vi fyller Scandinavium. I Frölundaborg har vi ett avtal som ger oss mer utrymme att ta större ansvar för evenemangen och på så sätt har vi fått till stånd en skälig hyra
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar