Otacksam start för Globens nye vd

För en dryg månad sedan klev Andreas Sand, 47 år, upp som vd. för Stockholm Live, driftoperatör, för Stockholms stora arenor med fotbollens nationalarena, Friends Arena, en evenemangsarena av världsklass.

Friends Arena utgör en monumental bild av arenakrisen i konsekvenserna av Coronas härjningar. Här finns det plats för dryga 50 000 åskådare. Enligt regeringens förmaningar släpps enbart 50 personer in vid varje tillfälle.

Nu skakas evenemangsnäringen och landets stora arenor i sina grundvalar. Det öppna brevet till näringsminister Ibrahim Baylan (s) och kultur och idrottsminister, Amanda Lind (mp) är ett rop på hjälp och en närmast desperat vädjan från tre pressade arbetsgivare, Sand i Stockholm, Lotta Nibell, vd. Got Event i Göteborg och Karin Mårtensson, vd. Malmö Arena.

Brevet i sin helhet har publicerats i Idrottens Affärer. Idag vill Andreas Sand, ekonom i botten, och med en sju årig bakgrund i Stockholm Live, ytterligare betona allvaret i sin bransch – att driva arenor och ta emot stora evenemang.

Utan stöd går det inte

-Läget är akut och vi känner oss tvingade att agera. Och det är bråttom. Utan besked, och tydliga sådana, kommer vi inte att överleva. Kanske har vi som arrangörer  misslyckats med att kommunicera vår betydande roll  i våra träffar med  regeringsrepresentanter tidigare i somras.

-Men utan stöd så kommer denna kris att få långtgående konsekvenser för vår verksamhet.. Vi har saknat evenemangsintäkter sedan den 12 mars 2020. Jämför med 2019, bara i Stockholm tog Friends Arena och arenorna i Globen-området, emot  3.3 miljoner besökare under 300 evenemang, meddelar Andreas Sand.

 Av Stockholms Lives personal har ett 25-tal personer varslats om uppsägning, resterande del är permitterade. Nu gällande stödåtgärder, som permittering och omställning, löper ut den 1 december. Försvinner  detta, utan besked om nya stödpaket  riskeras bolagens överlevnad – och tidigare stöd har då varit verkningslösa..

Sand och hans  kollegor i Göteborg och Malmö framhåller också att deras näring måste omfattas av det krisstöd som tidigare kommit kultur och idrott till del. Det statliga stödet för idrotten uppgår för närvarande till 1,5 miljarder, varav en halv miljard redan har betalats ut.

-Självklart har vi den största respekt för de åtgärder som riktas mot fortsatt smittspridning. Jag vill ändå poängtera att vi som arenabolag tagit fram omfattande protokoll och koder hur vår personal ska uppträda vid publika arrangemang, betonar Andreas Sand.

Ytterst är Friends Arena, och andra arenors överlevnad, en fråga för dess ägare.

Utesluter inte omförhandling

På frågan om Stockholm Live hamnar i en situation där Andreas Sand tvingas begära omförhandlingar om nu gällande hyresavtal svarar han:

-Nej, det kan jag inte utesluta., men  avgörande är den fortsatta utbredningen av covid -19 och regeringens lyhördhet inför våra problem och ekonomiska situation, säger Andreas Sand..

Vad gäller fotbollens högborg i Solna är Arenabolaget i Solna HK, ABS, 100 procentig ägare. ABS är ett så kallat  ”intressebolag”, ägt till 66.7 procent av Fabege AB och resterande del av Svenska Fotbollförbundet.

Fabege AB är ledande inom stads – och fastighetsutveckling, namnet har sitt ursprung i Fastighetsbolaget Birger Gustafsson som var aktiv under 1970 och 1980-talet. Överlägset största enskilda ägare är Erik Paulsson med familj, Peab-gruppen, med 15,4 procent.

Driften av Friends Arena har sedan invigningen hösten 2012  varit problemfylld. Boksluten har dominerats av röda siffror, och franska Lagardére, branschkonkurrent till Stockholm Live hoppade av ett tio-årigt kontrakt redan efter två år, i april 2017. 

De inledande fem åren uppgick förlusten till 1,2 miljarder kronor. Lagardére  misslyckades med sitt uppdrag,  och utnyttjade en klausul i kontraktet och lämnade Stockholm. Uppgift saknas för de senaste två åren, men 2020 är definitivt ett förlorat år. Andreas Sand vill inte uttala sig om nuvarande ekonomiska situation. 

Ny operatör var snabbt på plats hösten 2017.  Stockholm Live, ett dotterbolag till ASM Gobal med säte i Los Angeles fanns redan i Globen-området och skrev ett  långsiktigt  driftavtal även för Friends Arena.

- Klarar oss inte på egen hand

-Min stora förhoppning är att vi, Stockholm Live, och våra ägare, tillsammans ska ta oss igenom den här svåra situationen. Men vi behöver hjälp från våra myndigheter, poängterar Andreas Sand.

För arenaägare, som Fabege, står stora värden på spel, vd Stefan Dahlbo riskerar miljardförluster under pandemins härjningar.

 Stockholms stad, via ASG Fastigheter är ägare, till arenorna i Globen-området.

-Vi har en god  dialog med såväl ABS och SGA Fastigheter, och jag är övertygad om att vi har en samsyn om vad som behöver ske detta väldigt speciella år avslutar Andreas Sand.

Värt att notera är att Stockholm Live också har en ägare. Tidigare nämnda ASM Global, är en världsledande aktör inom drift och utveckling av kongresscenter och evenemangsarenor. 2019 års uppgifter berättar om 60 000 anställda på fem kontinenter och med driftansvar för 300 arenor .

Som vilket bolag som helst är Stockholms Lives uppgift att redovisa ekonomisk avkastning till direktionen i Los Angeles. Vd Andreas Sand får hoppas på förståelse för pandemins härjningar.

I Göteborg har Got Event och Lotta Nibellatt förhålla sig till Göteborgs kommun och i Malmö  får vd. Karin Mårtensson förhandla med ägaren, entreprenören och hockeyälskaren Percy Nilsson, huvudägare till Malmö Arena, invigd 2008. Karin har varit med hela vägen, invärvad av Percy från Scandinavium i Göteborg för 12 år sedan.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby budgeterar med tre Europamatcher på svensk mark. Inte mer. Allt annat blir en bonus.

Den annarstotala förvandlingen av klubben bevisas också av årsredovisningen.

– 2016 omsatte vi 10 miljoner. Nu blev det 122 miljoner. Det är ingen liten verksamhet längre, säger avgående ordföranden Magnus Emeus

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet  vara bara timmar bort från enupplösning. II sista stund löste det sig. Telia och Viaplay är överens. Det innebär att 1,2 miljoner abonnenter i Sverige kan ta del av Viaplays utbud

en omfattande och hotandetv-konflikt avvärjdes. Viaplay Group och Telia är eniga och har tecknat ett nytt, långsiktigt distributionsavtal.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen