Heden byggs om - aldrig is igen

Göteborgarna är stolta över Heden. Det är få  städer som har en så central och flexibel eventyta mitt i sin stadskärna. Åtskilliga svenskar  och nästan lika många utlänningar har besökt  och uppskattat platsen. Nu planeras stora förändringar.

 En ny uppvärmd konstgräsplan skabyggas på Heden – som ersättare till Valhalla IP, idag belägen  bortom Valhalla-badet och den stora parkeringen.

Heden med is, det var några år sedan.Mebn nu ska den planen inklusive lkonstisanläggningen försvinna. En ny generalplan gäller för hela området.

Nybygget ska vara klart till sommaren 2026 till en kostnad av  25 miljoner kronor,  och sedan tillkommer en betongläktare för runt 500 personer. .

Fotbollsplanen byggs i Hedens nordöstra hörn, i kanten mot promenaden och vägen tilll  Gamla Ullevi, skriver Göteborgs stad i ett pressmeddelande.

I själva verket handlar det om att göra gammalt till nytt då det redan finns en plan här. Den gamla ombytesvyggnaden blir kvar och ska rustas.

Byggstart sker inte förrän i  augusti år förhoppningen är attplanen ligger där inbjudande till  Partille Cup och Gothia Cup sommaren 2026. Eftersom det varit bandyplan på ytan tidigare, med  konstisanläggning, krävs en sanering..

I informationen från Göteborgs stad uppges  att Valhalla ska rivas till förmån för ett nytt badhus, men där beslut ännu inte är definitivt.. 

Förutom den nya planen ska det så kallade eventområdet förnyas. Ytan används i synnerhet  under Gothia och Partille Cup. 

I samband med att den nya planen byggs ska också den befintliga omklädningsbyggnaden utvecklas.

Det pågår även en undersökning för att byta plats på konstgräsplanen Heden 2 och evenemangsytan och tankar finns också på att ge utrymme fören asfalterad evenemangsyta för byggnation av till exempel tält och scener vid stora evenemang. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen