Sveriges största idrottsevent

Gothia Cup är ungdomsturneringen som växer – på alla sätt. Bara själva invigningsceremonin kostar 1,5 miljoner kronor att producera. Men på plats finns då också 45 000 personer, många av dem spelare och ledare som får uppleva en imponerande inmarsch på Nya Ullevi i Göteborg.
Med 320 000 gästnätter i Göteborgsregionen under veckan och med 252 miljoner kronor som besökarna spenderar påvisas omfånget.
Just inmarschen är en kavalkad av länder och deras kulturer.
Där kom Australiens grabbar med varsin halv meter hög känguru, där sågs Zambias grabbar med höftskynke och vilt dansande, Ungerns trupp leddes av två cirkusartister på jättestyltor, holländarna vandrade in i extremt stora träskor (oranga, förstås), Azerbajdzjans småkillarna gjorde entré i kostym och så steg jublet som allra mest när Fredslaget kom.
Med åtta israelerm åtta palestinier, ordinarie ledare – och Svennis Eriksson.
Shimon Peres fredscenter i Israel har sedan flera år arrangerat matcher mellan israeliska och palestinska lag. 2002 bildades ett lag med israeliska och palestinska barn. Ett lag som nu har följts av flera i olika ålderskullar. Därav är ett av dem i The Peace Team, i Gothia Cup.
Shimon Peres fredscenter grundades av den israeliske politikern Shimon Peres 1997, året efter att han förlorat makten till Benjamin Netanyahu. Peres tilldelades Nobels fredspris 1994.

Gothia Cup är en gigantisk företeelse i alla mått.
Ekonomiskt, där deltagarnas boende, resor, mat, dryck etc omsätter 252 miljoner kronor – och ger staten 108 skattemiljoner.
Sportsligt, där 614 877 spelare från 121 länder har deltagit sedan premiären 1975. I år medverkar 32 100 spelare.
Socialt, där Göteborg fullkomligt ockuperas av ledare, spelare och familjer. Det finns ett en enda ledig gästsäng på flera mils avstånd. Avenyn är ständigt fylld av människor med fotbollsoverall.
Allt för att några fotbollsledare fick en idé för dryga 30 år sedan.

Häcken är fotbollsklubben som står bakom allt.
I förenings-Sverige ytterst välmående förening. Turneringen i fjol gav ett överskott om 8,5 miljoner kronor. I år blir vinsten ännu större.
Representationslaget leder Superettan och målet är inte bara att bli allsvenskt utan ett lag på övre halvan. Så bra är ekonomin.
Försäljningen av Kim Källström till Djurgården gav och ger åtskilliga miljoner, det samma gäller Tobias Hyséns övergång till samma klubb.
1600 funktionärer ser till att Gothia Cup blir en succé igen och redan nu finns utfästelser för turnringen växer ytterligare 2005. Det året då Häcken också ska ha allsvensk värdighet.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen