Båstad lockar allt och alla
Skälet eller alibit är att delta på seminariet ”Ledarskap med serve” som genomförs under tennisveckan. För att koppla ihop idrotten och näringslivet medverkar föreläsare som Pernilla Wiberg, förra alpina stjärnan, och Ulf Karlsson, friidrottens förre förbundskapten.
- Tanken är att få anknytningen till Båstad och att belysa sporten som ett område där ledarskapet och dess drivkrafter har en stor betydelse för de konkreta resultaten, säger Annika Elias, ordförande för Ledarnas undersökning chefsbarometern, som presenterades på torsdagen.
Pepes Bodega, nattens centercourte.
1 000 chefer intervjuade
Budskapet var ”Se upp för löne- och maktcheferna” med uppmaningen att lyfta utvecklarcheferna inom företagen. I Ledarnas undersökning har landets sex olika chefstyper kartlagts med slutsatsen att det viktigast är att ge rätt stöd till rätt typ av chef.1 000 chefer i privat och offentlig sektor har intervjuats via webben varje år sedan 2002, nu senaste med inriktning på ledarskapets drivkrafter.
- Vi vill gärna driva frågan om vad som definierar det goda ledarskapet, och ge våra medlemmar konkreta instrument på vägen mot det, betonar Annika Elias.
Synsam, Sony Ericsson, SEB, Master Card, Carlsberg är ledande sponsorer och har investerat drygt 20 miljoner kronor i turneringen.Marknadsföring åstadkoms främst via vip-träffar med möten på publikterrassen eller inne på hotellet och till de här arrangemangen är det kö. Något som gäller hela stan under de här partyveckorna – barer, hotell, restauranger, affärer, alla uppskattar tennis.
Swedish Open omsätter knappt 30 miljoner, varav 20 kommer från sponsorer. Efter några år där förvisso underskott har växlat till vinst, om än marginellt, hoppas arrangörerna på ett överskott på runt tre miljoner kronor.
Skiftande eventTitelsponsor, huvudsponsor och officiell partner är de högsta nivåerna bland totalt 38 företag. Insatsen bestämmer och i sin tur omfattningen av egna aktiviteter, från kundträffar, marknadsföring mot alla besökare till skyltar runt banan och annonser i trycksaker.
- Vissa sponsorer lägger tyngdpunkten på att kommunicera med en trendsättande publik och visa nya produkter vid tennisstadion. Andra satser mera på att bjuda in befintliga kunder, säger Thomas Wallén, en av arrangörerna.
Titelsponsorns åtagande omfattar cirka 5 miljoner kronor i penninginsats, sedan tillkommer företagets utgifter för event av olika slag. SEB, Sony Ericsson och Master Card tillhör turneringens åtta huvudsponsorer och investerar cirka 3-4 miljoner kronor.
Söndagen är finaldagen och då presenteras en ny titelsponsor. Här har optikerkedjan Synsam frontat under fyra år.
Tenniskompisar tog över
- Vi är oerhört nöjda med hur både tävlingen och sponsorskapet har utvecklats. Det finns flera anledningar till sponsorskapet, ett är att vi vill förknippas med starka varumärken som sponsrar turneringen, anser Synsams kommunikationschef Fredrik Thunell.
Sålunda har företaget etablerat samarbete med andra sponsorer och dessutom har många av Synsams 500 anställda fått chans att representera i Båstad.
Göteborgarna Thomas Wallén och Christer Hult tog startade eventbolaget PR Event 1999. De spelade stadigt tennis i Särö TK och hade ett naturligt intresse till tennis och Båstadsturneringen, vars devalvering de motvilligt hade följt. Svenska Tennisförbundet hade som huvudman svårt att få styrsel på tävlingen som omgavs av stort tvivel.
Här på hotell laddar företagen under Swedish Open.
Tog över rättigheterna
Sedan dess har singelspelarna från Särö utgjort ett vinnande dubbelpar. 2000 var ett prövoår, då de synades av förbundet, men därefter har resultatet stadigt förbättrats.2004 köpte de rättigheterna till Båstadveckan och därmed upphörde kontraktet med förbundet.
Resultatet är imponerade:
/Från en omsättning om 13 miljoner kronor för fem år sedan till dagens 30.
/34 000 av 43 000 tillgängliga biljetter såldes slut i förväg.
/Sponsorerna blir allt mer namnkunniga och skriver långtidsavtal.
Årets Båstadtennis bekräftar all förväntan. Fortsättning blir ännu bättre eftersom det finns högaktuella planerna för en gigantisk satsning.
Mannen bakom projektet är Erik Paulsson, ordförande i Båstadtennis, som äger tennisbanorna, och i Båstadtennis & Hotell AB, det bolag som står för utbyggnad och modernisering av tennisstadion. Men framför allt, Erik Paulsson är vd i börsnoterade fastighetsbolaget Fabege.
Tennisstadion genomgick en första nödvändig ansiktslyftning 2000 när sjöläktaren byggdes och hotell Skansen förvandlades till ett större och hypermodernt komplex. Därefter har en ny byggnad med kansli, spa och omklädningsrum tillkommit.
Vill skapa internationell anläggning
Målet är att skapa en hotell- och sportanläggning av internationella mått. Beräkningarna anger en kostnadsnivå om cirka 340 miljoner kronor under 2000-talet.
170 mkr har använts, nu krävs lika mycket till.Via en företrädesemission för 84 aktieägarna i Båstadtennis & Hotell AB kom 21,3 miljoner i våras och just pågår arbetet för att få samla in ytterligare kapital.
Det krävs ett omedelbart resultat av ansträngningarna eftersom det första spadtaget för nybygget ska ske just i augusti.Projekteringen omfattar en ny landläktare med kongresshall, terrasser, parkeringsgarage, utställningsytor, ännu fler hotellrum, ett tennistorg med serveringar och kiosker, fler åskådareplatser med mera.
Tennisentusiasterna, affärsfolket, partygängen – alla ska få plats.
Thomas Ejderhov
Foto: Mats Gustafsson
Här är sommarens begivenheter.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















