OS-campen växer i japanska Fukouka

Stefan Nystrand och Petter Stymne har ansvaret för Camp Uppladdning inför OS i Peking. I japanska Fukuoka gör stora delar av den svenska OS-truppen sina sista förberedelser. På tisdagen anlände 50-talet svenskar.
Simmarna Stefan Nystrand och Petter Stymne tillsammans med tränaren Anne Forsell och SOK:s Anders Wiggerud och Anders Åberg fick ett storstilat mottagande när de kom som första svenskar kom till staden.
- Vi togs emot som rockstjärnor Det var flera TV och, radio-team och fotografer som mötte oss på flygplatsen. Japanerna är mycket stolta över att den svenska truppen valt Fukuoka som plats för sitt acklimatiseringsläger och intresset är mycket stort. De gör verkligen allt de kan för att den svenska truppens vistelse här ska bli så bra som möjligt, berättar Anders Wiggerud.

De första svenska OS-resenärerna fick ett hett mottagande. Det rådde nära 40-gradig värme, men en lokal sponsor ställer upp med gratis vatten när svenskarna ska finslipa OS-formen.

- Direkt vi kom hit var det en redare härifrån, som har kontakter med ett stort svenskt rederi, som hörde av sig och frågade om han kunde hjälpa till. Det slutade med att han förser oss med fritt dricksvatten under hela vistelsen här.

Elva av de OS-idrotter svenskarna deltar i gör den sista uppladdningen inför OS-premiären den 8 augisti i Japan.
Fukuoka var platsen för sim-VM 2001 där Lars Frölander tog guld på 100 fjärilsim. Det är den största staden på ön Kyushu i södra Japan. Stan med knappt en och en halv miljon invånare ligger vid en bukt på norra sidan av ön.
Campens chef, Anders Wiggerud, berättar om en värme nära 40 grader:
- Det varmaste det har varit i Fukuoka på många år. Som tur är bor vi på ett hotell vid havet så en viss bris blir det.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen