Zlatan fotbollsgalans kung

Vem hade förväntat sig annat än att Zlatan Ibrahimovic skulle bli Fotbollsgalans kung. Han är bäst och kommer så vara i flera år framöver.

- Det blev tredje gången gillt liksom, sa han själv och antydde inget annat än att han också hade räknat med att få Guldbollen.

Denne eminente fotbollspelare blev den förste att ta emot Guldbollen för tredje gången.

- Grattis. Nu är du den störste, sade förbundsordförande Lars-Åke Lagrell när han räckte över Guldbollen till Zlatan.

En kille från Rosengård

27-åringen log och skrattade, men blev också den typiske:

- Jag hoppas jag kan komma tillbaka igen nästa år - stort tack!2005, 2007 och 2008 - Zlatan Ibrahimovic har fått

Guldbollen tre gånger på fyra år.

- Tackar. Det känns som om jag kommit in i historieböckerna på riktigt nu. Även om jag var det innan med två guldbollar så är jag nu själv på tre.

Han kunde också kosta på sig att vara lite ödmjuk:

- Det känns särskilt kul om man kollar alla namn som vunnit guldbollen. Fantastiska spelare, legendarer inom svensk fotboll. Sen kommer jag från Rosengård och får vinna tre. Helt fantastiskt! Inte ens jag själv hade trott att jag skulle få tre.

Flyttar till Holland

Frida Östberg har på kort tid tagit adjö av landslaget och sedan lagkamraterna i Umeå IK. Hon slutar efter många år av slit i allsvenskan och vad kunde vara lämpligare än att sluta med att få Diamantbollen:

– Jag började gråta när de ringde, det här är ju det största priset som man kan få i Sverige, berättar hon för Sydsvenskan, som tillsammans med fotbollsförbundet står bakom utmärkelsen.

Efter 78 landskamper och ett femte SM-guld i oktober tar snart 31-åriga Frida Östberg adjö och flyttar nu till pojkvännen i Holland.

"Ni spelar jäkligt illa"

- Spelarna tycker att det är ett självspelande piano, men jag kan säga att de spelar jäkligt illa ibland, sa Nanne Bergstrand och fick alla i Globen att jubla när Fotbollsgalan inleddes på måndagskvällen. 

De två männen bakom årets mästarlag blev utsedda till årets tränare, nämligen just Nanne Bergstrand i Kalmar FF och Andrée Jeglertz  Umeå IK.

Idrottens Affärer följer prisutdelningen i Globen.

Noterat från kvällen:
+ ”Tar vi bort svensk media så tycker jag de flesta människorna är belåtna med vad vi har presterat”. (Lars Lagerbäck passade på att ge journalisten ytterligare en känga)
 
+ Numera nöjer han sig med att spela i Örgryte, men Marcus Allbäck var onekligen läcker i sin lila sidenkavaj när han delade ut pris.

+ Henrik Rydström anlände till Globen med Lennart Johanssons pokal under armen. Han tog tillfället att än en gång visa vad Kalmar FF har gjort i år.

Alla utnämningar

Guldbollen:
Zlatan Ibrahimovic, Inter

Diamantbollen:
Frida Östberg, Umeå IK

Årets forward, herrar:
Zlatan Ibrahimovic, Inter
Övriga som nominerades:
Marcus Berg, Groningen, Patrik Ingelsten, Kalmar FF, Henrik Larsson, Helsingborg.

Årets forward, damer:
Marta, Umeå
Övriga som nominerades:
Lisa De Vanna, AIK, Jessica Landström, Linköping, Manon Melis, Malmö.

Årets mittfältare, herrar:
Viktor Elm, Kalmar FF
Övriga som nominerades:
Daniel Andersson, Malmö FF, Sebastian Larsson, Birmingham, Anders Svensson, Elfsborg.

Årets mittfältare, damer:
Therese Sjögran, Malmö
Övriga som nominerade: Anne Mäkinen, AIK, Ingvild Stensland, Göteborg, Victoria Svensson, Djurgården.

Årets målvakt, herrar:
Johan Wiland, Elfsborg
Övriga som hade nominerats: John Alvbåge, Örebro, Kim Christensen, IFK Göteborg, Andreas Isaksson, PSV Eindhoven.

Årets målvakt, damer:
Ulla-Karin Rönnlund, Umeå
Övriga nominerats:
Nadine Angerer, Djurgården, Kristin Hammarström, Örebro, Hedvig Lindahl, Linköping.

Årets tränare, herrrar:
Nanne Bergstrand, Kalmar FF.
Övriga som nominerades:
Magnus Haglund, Elfsborg, Erik Hamrén, Ålborg/Rosenborg, Jan Jönsson, Stabaek.

Årets tränare, damer:
Andrée Jeglertz, Umeå
Övriga som nominerades:
Thomas Mårtensson/Ulf Palmqvist, Kristianstad, Jörgen Petersson, Malmö, Daniel Pettersson, Linköping.

Årets nykomling, herrar:
Robin Söder, IFK Göteborg
Övriga som nominerades:
Joel Ekstrand, Helsingborg, Rasmus Jönsson, Helsingborg, Sebastian Rajalakso, Djurgården.

Årets genombrott, damer:
Jessica Landström, Linköping
Övriga som nominerades:
Kosovare Asllani, Linköping, Louise Fors, AIK, Nazanin Vaseghpanah, Hammarby.

Årets domare:
Stefan Johannesson, Stocksund, och Lena Arvedahl, Mellerud.

Årets skyttekung:
Patrik Ingelsten, Kalmar FF, 19 mål.

Årets skyttedrottning:
Manon Mellis, Malmö, och Marta, Umeå IK, båda 23 mål.

Årets back, herrar:
Olof Mellberg, Juventus.
Övriga som nominerades:
Mattias Bjärsmyr, IFK Göteborg, Teddy Lucic, Elfsborg, Daniel Majstorovic, AEK Aten.

Årets back, damer:
Sara Thunebro, Djurgården.
Övriga som nominerades:
Sara Larsson, Linköping, Charlotte Rohlin, Linköping, Stina Segerström, Örebro.

 

 


 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.