Inte undra på att de blev nervösa...

7 miljoner dollar låg i potten. Inte undra på att spelarna var nervösa inför avgörandet i US Masters. Den spelare som förmådde behålla lugnet lyckades också vinna. Därför fick argentinaren Angel Cabrera ta på sig den gröna vinnarkavajen.

Efter fyra ronder av US Masters hade tre spelare noterat 276 slag var. Enda sättet att skilja Angel Cabrera, Kenny Perry och Chad Campbell var särspel.

Snart 40-åriga Angel Cabrera behöll kontrollen. Han gjorde par på de två särspelshålen medan konkurrenterna förivrade sig. Campbell tvingades till en bogey på första särspelshålet och försvann. På det andra särspelshålet gick det åt skogen för Perry. Där försvann hans boll och därmed kunde Cabrera paradera med ett säkert par.

Perry var rejält besviken efteråt. Han ledde fram till både 17:e och 18:e hålet, men förmådde sedan inte behålla samma spelnivå: ”Jag får aldrig chansen igen, men jag är stolt över att ha varit med så här långt. Jag strulade till det på slutet, men jag var också nervös”.

Cabrera medgav att han också var tagen av stundens allvar, men att han kände sig någorlunda lugn tack vare ett bra ihållande spel under de föregående ronderna och därmed också ett bra självförtroende.

Nu såg han till att Argentina och Sydamerika fick sin första Masters-seger. Stolt och glad tog han på sig den gröna segerkavajen.

Det här var tävlingen där två svenskar fanns med i spekulationerna. Men för Robert Karlsson blev tävlingen en stor besvikelse då han slogs ut innan helgens finalspel och Henrik Stenson slutade på 38:e plats.

Lördagen förstörde allt för Henrik Stenson som försvann från tätstriden när puttarna inte stämde. Han avslutade Masters med 73 slag efter 18 hål där det verkligen gick upp och ned. Fyra birdies blandades med fem bogeys. 

Tiger Woods och spelpartnern Phil Mickelsen gav topptrion skrämselhicka under slutvarvet. Woods och Mickelsen eggade varandra till storspel, men avslutade betydligt sämre och därmed försvann chanserna.

Nästa major är US Open på Bethpage utanför New York i midsommarhelgen. Därefter följer British Open, 16-19 juli, och PGA-mästerskapen, 13-16 augusti.

Här är slutställningen

 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.