Inte ens Jackie Stewart har råd i Monaco
30 000 dollar. Det är vad det kostar att få en kajplats för den minsta typen av båt som kan ta sig in i Monte Carlos hamn. En typ av båt som får plats som livbåt bredvid helikoptern på de allra största båtarna som brukar visa upp sig under Formel 1-veckan. Priserna har fått många vanliga gäster att säga nej tack i en tid när extravagans och lyx tonas ned.
24 000 kr för en hotellnatt lägsta priset
Men mest gnälls det över hotellpriserna. Hotellen räknar numera in fler dagar i veckan som tävlingsdagar, vilket betyder fler rumsnätter med ”tävlingspriser”, det vill säga minst tre gånger dyrare än de redan vanligtvis väl tilltagna priserna, enligt SportsPro. För stallen betyder det kostnader på 3 000 dollar, eller 24 000 kronor per natt och person för de som är på plats för att ”rigga eventet” i förväg. Sedan tillkommer då hela cirkusen med stallet, förare, inbjudna VIP-gäster och liknande.
En som fick nog av hotellpriserna är Sir Jackie Stewart som de senaste 50 (!) åren bott i en svit på Hotel de Paris vid kasinot. Det kostade ifjol 40 000 dollar för veckan, men nu vill hotellet ha hela 75 000 dollar för samma period. Det kokade under den skotskrutiga kepsen och Stewarts arbetsgivare, hårt prövade Royal Bank of Scotland, förklarade för hotellet att det fanns ännu varmare platser än Monaco för ledningen att fara till.
När ändå den platsen är på tal så kan nämnas att Williams, nu ett av de sämre stallen i F1, skrivit avtal med ungerska Hell Energy Drinks. Kanske en energikick som behövs i jakten på konkurrenten som har Red Bull, vilket ju lär ge vingar.
Nionde gången gillt för nytt stall
Det pratas om ett utgiftstak för Formel 1-cirkusen när det gäller att utveckla teknik och liknande. Kanske något att fundera på även i andra avseenden?
Budgettaket väcker också drömmar till liv. Därför har nu brittiska Lola bekräftat de rykten som cirkulerat en tid om att fabriken kommer att lämna in en ansökan om att få starta ett team i Formel 1 till nästa säsong. Lola har åtta gånger tidigare försökt nå framgång i F1, utan att lyckas. Ett stall som dock gett upp tankarna på återkomst är Super Aguri.
Apropå framgång eller inte, Honda som valde att lägga ned och fick se BrawnGP resa sig ur askan och bli ett vinnarteam, har dragit sig ur det mesta som har med motorsport att göra. Men nu har man valt att förlänga sponsorkontraktet för Australiens juniormästerskap i motocross. Det är långt avstånd mellan en dammig grusgrop i Australiens ödemarker och soldäcket på en lyxyacht i Monte Carlos hamn.
Roger Andersson
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















