Söderling skapar biljettrusch i Båstad
- En stor del av biljettförsäljningen sker via nätet. Direkt efter Robins seger höll servern på att krascha, meddelade sportchefen och Grand Slam-vinnaren Thomas Johansson till SVT på måndagen.
Det var också dagen då startfältet fastställdes och arrangörerna kan locka med fem stjärnor, förutom Söderling kommer liksom spanjorerna Verdasco, Ferrer och Robredo samt ryssen Marat Safin.
Marat Safin kommer till Båstad för tredje gången i sin karriär. Den temperamentsfulle ryssen spelade i Båstad för första gången 1998, samma säsong som han blev utnämnd till “Årets nykomling” på ATP-touren, och åkte ut mot Dominik Hrbaty i andra rundan. Förra året var ryssen tillbaka igen och förlorade mot italienaren Potito Starace i samma omgång.
29-årige Safin, som spelar sin sista säsong på ATP World Tour, var rankad nummer 1 under sammanlagt nio veckor mellan november 2000 och april 2001. Och sedan några veckor tillbaka kan han även skryta med att vara en del av det allra första syskonparet som båda har nått den åtråvärda topplaceringen på tennisens rankingar. Detta inträffade när hans sex år yngre syster Dinara Safina blev världsetta på Sony Ericsson WTA Tours lista förra månaden.
- Det är Safins sista år på touren och han väljer att spela de turneringar han tycker om. Vi tycker naturligtvis det är extra roligt att han valt Båstad som ett av stoppen på sin avskedsturné, säger Tournament Director Thomas Wallén.
Swedish Open kan också bjuda på ett spännande framtidsnamn i startfältet, 18-årige Grigor Dimitrov. Bulgaren tränas sedan början av 2009 av svensken Peter Lundgren som tidigare har jobbat med toppnamn som Marat Safin, Marcelo Rios och inte minst Roger Federer.
2008 vann han juniortitlarna i Wimbledon och US Open och avslutade säsongen som trea i juniorvärldsrankingen. Året innan gick han till final i Orange Bowl i Key Biscayne men förlorade mot Ricardas Berankis från Litauen.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















