Ingen gala i Malmö Arena 2010
Premiären av Malmö Indoor den 3 februari samlade nära 7 000 åskådare, men saknade egentligen tillräckliga sponsorintäkter. Situationen har inte blivit särskilt mycket lättare under de senaste månaderna.
- Malmö arena vill ha en friidrottstävling, men vi måste få ekonomi i den, säger Wessfeldt till Sydsvenska Dagbladet.
- Vi har pratat med ansvariga på Malmö arena och informerat om hur det ligger till, berättar Wessfeldt som är meeting director för arrangemanget.
De ansvariga på Malmö Arena ser gärna en fortsättning, men ekonomiskt går inte tävlingen ihop. Malmö AI ska ändå göra ett försök. Klubben har ingen möjlighet utan ska skicka en skrivelse till Malmö kommun och Region Skåne om en förlustgaranti.
Beloppet vill Wessfeldt och Malmö AI hemlighålla, men det handlar om ett sjusiffrigt belopp och hoppet om stöd är inte särskilt stort i dagens konjektur.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















