STCC nominerat i Gyllene Hjulet
- Det var roliga nyheter och bevisar att STCC står sig starkt på sponsrings- och eventmarknaden, säger Bob Huzell på STCC AB.
Juryn har gjort sina val. 118 inskickade tävlingsbidrag har kokats ner till 35 nomineringar, som alla har chans att vinna sponsrings- och eventbranschens hedersutmärkelse Gyllene Hjulet 2010. Den 17 mars prisas de absolut främsta i vid Globen i Stockholm. En av dessa kan bli STCC som tävlar i kategorin ”Årets rättighetsinnehavare”.
Gyllene Hjulet delas ut årligen av Sponsrings & Eventföreningen. Pris delas ut i åtta olika kategorier till företag och organisationer som på ett kreativt och effektivt sätt utnyttjat sponsring och event för att nå sina kommunikativa och affärsmässiga mål.
Här är alla nominerade
Årets rättighetsinnehavare
Cancerfonden för Rosa Bandet-kampanjen
Hockeyligan för Oddset Powerplay
STCC - Möjligheternas arena
Stiftelsen Skansen för Skansen - en rättighet
Stockholms Hamnar för Volvo Ocean Race - Stockholm Stopover
Event B2C
adidas Impossible is Nothing - United Media Group och adidas Nordic
Milda Pepparkakshuset - Lowe Brindfors, Unilever, Golin Harris och Art’n’Dito
Netonnets lagershopsöppning i Linköping - Mediaedge:cia / MEC Access och Garbergs
Sveriges största fika - I Branding, Prime PR och Gevalia/Kraft Foods
Tubemusic – Baluba
Sponsring B2C
DreamHack Powered by Telia - United Media Group och TeliaSonera Sverige
Guldkontrakt med Norrlands Guld - Håkanson United och Norrlands Guld
Hockeyombudsmannen - S&B, Fieldwork och Telenor
Läkerol Idol 2009 - Leaf
Sverige Make Every Night Ladies Night - MEC Access
Event B2B
Forum 09 - Pure Business - SEB och South of France Communication Gallringståget
Storstad - Meetmasters, StoraEnso Skog och Fairfax
Jag jobbar härifrån - Fieldwork och Garbergs
Upsales Inspire - Occasion Corporate Events och Upsales Nordic
Öka slagkraften med Posten och Paolo - Bodén & Co
Interna event
Atlas Copco Group Event 2009 - Bodén & Co
Coca-Cola Nationell konferens 2009 - Creative Events, Coca-Cola Drycker Sverige,
Volontärbyrån och Myrorna Dare to be Different - Inspiration Eniro Chefsmöte -
Brinc Let´s Win the World Together - Occasion Corporate Events
Årets samhällsengagemang
Centimetermaran i Haga - What a Diff., Haga företagarförening och Voodoo PR
Hjälp oss att sprida ljus över Stockholms mörkaste platser - Fortum, Garbergs, Prime PR och Bodén & Co
Rosa Ord - Metro Nordic och Cancerfonden/Rosa Bandet
Svenska Supporterlaget - Jämterud Jiffer & Partners, Garbergs och Svenska Spel
Vi kan mer - ICA, Samhall, FUB och Glada Hudik-teatern
Årets mest kreativa lösning
Hockeyombudsmannen - S&B, Fieldwork och Telenor
Jag jobbar härifrån - Fieldwork och Garbergs
Radiotjänst - Sveriges största flashmob - IUM
Rolighetsteorin - DDB Stockholm
Rosa Ord - Metro Nordic och Cancerfonden/Rosa Bandet
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.