Göteborgsvarvet slår nytt rekord
Göteborgsvarvet bara växer och växer. Arrangörerna gör en god slant, inäkterna är över 50 miljoner kronor (600 kr i anmälningsavgift i snitt per löpare), och stans näringsliv ser också fram emot helgen när över 100 000 personer kommer till stan för att uppleva det stora arrangemanget.
En klar trend
- Vårt mål är att motivera så många som möjligt att träna under hela året och att öka antalet löpare som kommer i mål. Det är fantastiskt att så många människor tränar för att springa, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
Precis som de senaste åren är det kvinnorna som står för ökningen av antalet löpare. I år är de 35,8 procent av löparna. 1 000 fler än i fjol.
- Trenden finns i hela världen. Om några år kommer det att var lika många tjejer som killar som springer. Kanske redan om fem år, gissar Bo Edsberger.
23 000 tjejer
1992 var det 4 500 tjejer som sprang Göteborgsvarvet, i år är det 23 000. Och för andra året är tjejerna i majoritet i en åldersgrupp, 21-25-åringar.
Till övriga lopp under den 35:e Varvetveckan går det fortfarande att anmäla sig.
- Det är ett otroligt intresse. Sammanlagt under veckan i år räknar vi med över 83 000 deltagare. Till 2021 siktar vi på 120 000 deltagare under året, säger Bo Edsberger och räknar då in löparna i alla arrangemang.
Mässan växer
2016 flyttar mässan GöteborgsVarvet Sport & Hälsa från Friidrottens Hus till Svenska Mässan.
- För Svenska Mässan är detta en unik möjlighet att bygga en stark mötesplats med fokus på hälsa och idrott tillsammans med ett av landets främsta idrottsarrangemang, säger Ulrika Liss-Daniels, VD Svenska Mässan Mässor och Möten AB.
Möjligheten att ta emot fler utställare i nuvarande lokaler Friidrottens Hus är starkt begränsad och kön av intresserade företag är lång.
- Vi har som mål att skapa en nationell mötesplats för hälsa. Tillsammans med Svenska Mässan har vi möjlighet att nå det målet inom fem år, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
80 000 besökare
Antalet besökare kan inte öka i mässans nuvarande form. Men det nya samarbetet med Svenska Mässan öppnar för nya möjligheter.
- Det här är ett sätt att utveckla GöteborgsVarvet. Nu kan fler utställare få plats och vi kan skapa många fler upplevelser, föreläsningar och aktiviteter för besökarna. Framförallt får vi möjlighet att bjuda in fler än deltagarna, berättar Bo Edsberger.
Mässan GöteborgsVarvet Sport & Hälsa lockar årligen cirka 80 000 besökare.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















