Kamp om Nordea Masters
Om det nu var ett nedtonat Nordea Masters på Bara i Skåne då var det desto mer händelserikt i diskussionerna jämte fairways.
Örås har längtat
Björn Örås, vd för Bro Hof, avslöjade att Nordea Masters ska spelas på hans bana i Bålsta nästa år. Tävlingen återvänder, helt enkelt.
- Vi har längtat efter det här sedan vi släppte tävlingen för två år sedan, deklarerade Örås.
Han hänvisade till det avtal som han och Lagardère enades om för drygt två år sedan.
Nytt pressmeddelande
Men efter Örås uttalande reagerade gänget på Lagardère Scandinavia och director Thomas Wallén, som gjorde en sista insats som projektansvarig innan han koncentrerar sig på uppgiften att som ny ordförande leda Svenska tennisförbundet, skrev ett pressmeddelande:
"Vi håller på att omförhandla överenskommelsen med Stockholm. Det finns intresse från fler golfklubbar i landet".
Bara vill behålla tävlingen. Bro Hof vill ha tillbaka den. Precis som Barsebäck. Och från ansvarigt håll på Hills på Hisingen vill man göra gällande att banan nu är av internationellt snitt och att det är dags för spel i Göteborg igen.
Plus Solheim Cup
Och mitt uppe i alla önskemål och viljor från banägare, affärsintressenter och klubbar gick Svenska Golfförbundet och Björn Örås ut med nyheten att man söker Solheim Cup 2019.
Det är alltså damgolfens särklassigt största tävling och motsvarigheten till herrarnas Ryder Cup, matchen mellan Europa och USA. Två gånger har Sverige stått värd, 2003 i Barsebäck och 2007 i Halmstad, båda publik- och arrangörsmässigt stora framgångar.
Lovord från Mark Casey, Events Director för LET och European Solheim Cup Director, uppmuntrar Björn Örås som själv säger:
- Stadium Course är rankad nummer ett i Sverige och på plats 47 i världen. Den är byggd för de riktigt stora golftävlingarna och Solheim Cup skulle vara perfekt för oss.
130 000 åskådare!
Örås är en riktig optimist och räknar med utsålt, 130 000 åskådare varav många från utlandet.
Avgörandet kommer i januari, men bedömare anser att Sverige har en stor chans. I september spelas årets Solheim Cup i Tyskland, två år senare gäller Des Moines i USA och sen, 2019, är förhoppningen att det ska bli blågul signum.
Frågan är då om Bro Hof också har varit platsen för en ny Nordea Masters.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















