Han har nytt hopp för OS 2026 i Stockholm

I veckan la Innsbruck efter en folkomröstning planerna för att kandidera för OS 2026 på is. OS har blivit allt dyrare att arrangera och kandidaterna har därför blivit allt färre. Därför har nu IOK genomfört reformprogrammet Agenda 2020 för att underlätta att stå värd för ett olympiskt spel.
Richard Brisius, vd för kampanjbolaget för ett svenskt OS i Stockholm. Foto: Jonas Ekströmer / TT

Den genomförandebudget som Stockholms stads utredning presenterade i januari för OS 2026 låg på totalt 13,6 miljarder kronor. För mycket, ansåg de flesta partierna då. Den reducerade genomförandebudget som Sveriges Olympiska Kommitté och Svenska Paralympiska Kommitté nu diskuterar med berörda parter ligger betydligt lägre än så.

Richard Brisius, sedan tidigare vd för kampanjbolaget för ett svenskt OS i Stockholm säger:

– Budgettaket i kombination med det ökade stödet gör att det inte är budgeterat med några skattemedel för att täcka genomförandebudgeten av vinter-OS och Paralympics. Nu är det möjligt att genomföra spelen utan att skattebetalarna behöver belastas orimligt, säger kampanjbolagets vd.

– Vi kan minska kostnaderna genom smartare och enklare genomförande, enligt IOK:s nya krav. Dessutom kommer vi att kraftigt kunna minska den investeringsbudget som stadens utredning kom fram till genom att återanvända befintliga arenor. De få investeringsprojekt som behövs ska ha ett starkt efterbruksvärde för Sverige, säger Richard Brisius.

Även IOK:s krav på garantier från arrangörsstaden har reducerats vilket också förenklar och minskar risken ytterligare.

Kortare och billigare process

Själva ansökningsprocessen är också nedbantad och bara hälften så lång som tidigare. De städer som är intresserade av att arrangera OS och Paralympics 2026 har nu fram till den 31 mars 2018 på sig att anmäla sitt intresse för att vara med i kampen om spelen, men själva ansökan behöver inte lämnas in förrän i oktober 2018.

– Nytt är också att vi få experthjälp av IOK för att ta fram de spel som bäst anpassar sig för Stockholm. Det är inte som tidigare att varje stad måste lägga ut pengar på att hitta och anlita dessa experter själva, säger Richard Brisius.

Stockholm har varit en av fyra städer som sedan i juni i år haft återkommande möten med IOK kring att skräddarsy ett koncept som passar just Sverige. I oktober 2018 inleds själva kandidatfasen. Det är först då de aktuella städerna får inleda kampanjer på en internationell nivå. IOK:s medlemmar röstar slutligen om värdstad vid sitt möte i Milano i september 2019.

OS och Paralympics 2026

Senast den 31 mars 2018 måste intresserade städer anmält intresse till IOK.

Ansökan om kandidatur behöver inte vara inlämnad förrän i oktober 2018.

Omröstning om värdskapet sker i Milano i september 2019.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen  hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår