Kalmar behärskar idrottsturism

Inte nog med att Kalmar har lyckats etablera och förstärka den största triathlontävlingen. Nu kommer nyheten att Nordens största internationella darttävling ska genomföras i Kalmar.

3 000 deltagare från mer än 50 länder kom till Ironman Kalmar 2019. Nu ska dartspelare komma, om inte i lika stort antal till en början, men här är också siktet inställt på spelare från Europa i KIFAB Arena den 5-7 juni för Nordic Super Cup.

Triathlon-kämpar och dartspelare ska invadera Kalmar, är det tänkt.

Kalmar är sedan flera år tillbaka värd för Riksserien i Dart, som i år spelas den 24–26 april i KIFAB Arena. Tävlingen lockar närmare 1 000 dartspelare, vilket är ganska unikt.

– Jag känner inte till någon annan darttävling i Europa som har så många deltagare. Kalmar blir något av ett dartmecka nu när vi får ytterligare ett stort dartevenemang. säger William Appleton från arrangören Nordic Super Dart Club.

Kontinuerligt satsningar

Vi genomför kontinuerligt satsningar för att stärka besöksnäringen och evenemangsutbudet. Det ska alltid finnas många bra anledningar att besöka Kalmar! Säger Pär Israelsson, Evenemangschef, 

Destination Kalmar ska i samverkan med näringslivet utveckla, profilera och marknadsföra Kalmar som besöksmål. Bolaget ska även samordna och utveckla evenemang och idrottsturism.

Både proffs och amatörer

Det nya evenemanget, Nordic Super Cup, vänder sig till både proffs och amatörer. Sammanlagt väntas det locka mellan 350 och 400 dartspelare från hela Europa.

– Arrangören uppskattar att evenemanget kommer att generera ca 1 200 gästnätter, under en vecka som ligger utanför högsäsong. Det blir ett bra tillskott till Kalmars evenemangsutbud och är också ett bra exempel på att KIFAB Arena skapar möjligheter för nya idrottsevenemang, under hela året. Det ligger helt i linje med hur vi vill utveckla Kalmar som evenemangsstad, säger Pär Israelsson, evenemangschef på Destination Kalmar.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.