Unika Idrottshjälpen rycker ut - ungdomarna slipper sluta

Eskilstuna Friidrott har erhållit 10 000 kronor ur Idrottshjälpen för en riktad satsning i Eskilstunas socialt utsatta områden. En satsning som nu blir film för sociala medier.

Idrottshjälpen är en del av Stiftelsen Aktiv Skola med säte i Örebro. Den kom till för att ingen ska behöva sluta idrotta – oavsett ekonomi. De hjälpande pengarna, som samlas in av stiftelsen från företag, går även till föreningar.

- Vi har delat ut över 300 000 kronor sedan starten i mars 2021, bland annat till anmälningsavgifter, idrottsutrustning och träningsläger, förklarar Lars Erlandh, verksamhetsansvarig Aktiv Skola.

Eskilstuna Friidrott har använt pengarna till att bedriva uppsökande verksamhet under sommaren i socialt utsatta områden i Eskilstuna, bland annat Fröslunda och Lagersberg. En satsning som fortsätter under hösten med träning för alla intresserade på Ekängens Friidrottsarena. 

Den uppmärksammas nu i en film som Stiftelsen Aktiv Skola nyligen spelat in och som ska spridas i sociala medier och via andra kontaktytor

Mohammad Al-joburi är ledare för de allra yngsta i Eskilstuna Friidrott.

- Det är idrotten som tar hand om ungarna. Vi måste hjälpa dem vilken väg de ska gå. De vet inte vad som gäller på gatan. Där kan de träffa dåligt folk. Här har vi inget dåligt folk, vi är idrottare, säger Al-joburi i filmen.

Jimmy Jansson, socialdemokratiskt kommunalråd i Eskilstuna, anser att det är viktigt att barn och ungdomar idrottar i en förening.

- Bland annat för att det är fostran, gemenskap samt nyttigt och viktigt att röra på sig. Det lägger en grund för hela livet. Samtidigt är det viktigt att få med föräldrarna. Det är avgörande i den tid vi lever i med stora samhällsutmaningar. Att idrotta i en förening minskar klyftorna och ökar tryggheten i samhället.

Han är tacksam för det ekonomiska stödet till Eskilstuna Friidrott.

- Pengarna från Idrottshjälpen betyder oerhört mycket för Eskilstuna. Varje bidrag är värdefullt. Den här typen av riktade satsningar som handlar om just att möta de människor som har det svårast att bli delaktiga i föreningslivet och idrotten, det är ovärderligt. Jag kan inte säga annat.

Lars Erlandh, som var med under filminspelningen, håller med:

- När jag ser Eskilstuna Friidrott här i dag blir jag jätteglad, för jag ser vilken skillnad våra pengar gör. Jag får likadan återkoppling hela tiden från många andra ställen i landet där vi bidragit med pengar ur Idrottshjälpen.

Thomas Björn

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Pengar är inte allt – men det betyder en hel del

Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.

I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen