Lagsporterna ökar mest bland yngre

Svensk idrott har återhämtat sig efter de tuffa pandemiåren med en markant ökning av aktiva barn och unga.

Men trots den totala uppgången kämpar flera stora individuella idrotter fortfarande med deltagartapp.

Fotbollen är sporten som har ökat markant i antal deltagartillfällen bland barn och unga sedan 2019.

Mellan 2019 och 2024 har antalet deltagartillfällen ökat med nästan fem miljoner, visar nya siffror från Riksidrottsförbundet.

– Det här är de starkaste siffrorna som vi kan presentera någonsin inom idrottsrörelsen, säger Anna Iwarsson, RF:s ordförande.

Även kampsporter visar plus

– Vi har ju ett antal idrotter som växer väldigt mycket, som cheerleading, fotboll, handboll och basket. Men det är också en glädjande ökning inom kampsporterna.

Ungefär 59,7 miljoner deltagartillfällen rapporterades till Riksidrottsförbundet 2023, i jämförelse med 58,1 miljoner 2019. Under 2024 har den siffran ökat med över ytterligare tre miljoner tillfällen, närmare bestämt till 62,8 miljoner.

”Inte minst ser vi också ökningar bland de yngre åldrarna, det är där den stora volymen är, säger Peter Eriksson. 

Att antalet deltagartillfällen från 2023 skulle öka hade Peter Eriksson, verksamhetscontroller på Riksidrottsförbundet, räknat med. Men att det skulle öka med nästan tre miljoner kom som en överraskning.

– Det bygger ju inte på att det har tillkommit en massa nya föreningar, utan det ligger ju på ungefär samma nivå som de senaste åren. Det har snarare med att göra att det tillkommer en hel del nya individer men också att föreningarna genomför fler aktiviteter än tidigare, säger han.

Resultaten visar att de stora idrotterna, fotboll och gymnastik, fortsätter att växa rejält. Även ishockeyn och handbollen fortsätter att visa positiva tendenser.

Men Peter Eriksson menar att de svåra förutsättningarna till att utöva inomhusidrotter under pandemin, gjorde att det för många i stället blev fotboll för hela slanten.

Intresset skiftar

Startsträckan för inomhusidrotterna har därmed blivit mycket längre.

– Det främsta loket är att fotbollen har ökat nästan dramatiskt sedan 2019, 2020. Ett potentiellt skäl är att det är en av idrotterna som under pandemin fortsatte att hålla igång sin verksamhet och flyttade ut delar av sin inomhusverksamhet, säger Peter Eriksson.

och med att fotbollen kunde fortsätta med sin verksamhet hela tiden på samma sätt utan det här avbräcket, så har det nog skapat bättre förutsättningar för sporten att också fortsätta öka.

Förutom innebandy som är den enda större lagidrotten som visar negativa tendenser, är det bland de individuella idrotterna som läget ser sämre ut.

Tennis, simning och ridsport fortsätter att minska, men det är framför allt friidrotten som sticker ut med en minskning på 26 procent sedan 2019.

– En potentiell anledning men som vi inte har statistik eller forskning på, är vad som anses relevant hos barn och unga i dag. Det där kan skifta mellan åren men det finns mindre idrotter som har ökat från sina nivåer. Vi börjar till exempel se positiva rörelser inom flera kampsporter som hade det jobbigt under pandemin, säger Eriksson.

Siffrorna visar

Antalet deltagartillfällen per sport 2024 (miljoner)

Fotboll: 25,4 (+23% sedan 2019)

Gymnastik: 4,1 (+12%)

Basket: 2,7 (+10%)

Handboll: 3,4 (+8)

Ishockey: 4,4 (+3%)

Innebandy: 5,3 (-2%)

Tennis: 1,3 (-5%)

Simidrott: 2,1 (-7%)

Ridsport: 2,3 (-11%)

Friidrott: 1,0 (-26%)

Källa: Riksidrottsförbundet

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.