Lagsporterna ökar mest bland yngre
Svensk idrott har återhämtat sig efter de tuffa pandemiåren med en markant ökning av aktiva barn och unga.
Men trots den totala uppgången kämpar flera stora individuella idrotter fortfarande med deltagartapp.
Fotbollen är sporten som har ökat markant i antal deltagartillfällen bland barn och unga sedan 2019.
Mellan 2019 och 2024 har antalet deltagartillfällen ökat med nästan fem miljoner, visar nya siffror från Riksidrottsförbundet.
– Det här är de starkaste siffrorna som vi kan presentera någonsin inom idrottsrörelsen, säger Anna Iwarsson, RF:s ordförande.
Även kampsporter visar plus
– Vi har ju ett antal idrotter som växer väldigt mycket, som cheerleading, fotboll, handboll och basket. Men det är också en glädjande ökning inom kampsporterna.
Ungefär 59,7 miljoner deltagartillfällen rapporterades till Riksidrottsförbundet 2023, i jämförelse med 58,1 miljoner 2019. Under 2024 har den siffran ökat med över ytterligare tre miljoner tillfällen, närmare bestämt till 62,8 miljoner.
”Inte minst ser vi också ökningar bland de yngre åldrarna, det är där den stora volymen är, säger Peter Eriksson.
Att antalet deltagartillfällen från 2023 skulle öka hade Peter Eriksson, verksamhetscontroller på Riksidrottsförbundet, räknat med. Men att det skulle öka med nästan tre miljoner kom som en överraskning.
– Det bygger ju inte på att det har tillkommit en massa nya föreningar, utan det ligger ju på ungefär samma nivå som de senaste åren. Det har snarare med att göra att det tillkommer en hel del nya individer men också att föreningarna genomför fler aktiviteter än tidigare, säger han.
Resultaten visar att de stora idrotterna, fotboll och gymnastik, fortsätter att växa rejält. Även ishockeyn och handbollen fortsätter att visa positiva tendenser.
Men Peter Eriksson menar att de svåra förutsättningarna till att utöva inomhusidrotter under pandemin, gjorde att det för många i stället blev fotboll för hela slanten.
Intresset skiftar
Startsträckan för inomhusidrotterna har därmed blivit mycket längre.
– Det främsta loket är att fotbollen har ökat nästan dramatiskt sedan 2019, 2020. Ett potentiellt skäl är att det är en av idrotterna som under pandemin fortsatte att hålla igång sin verksamhet och flyttade ut delar av sin inomhusverksamhet, säger Peter Eriksson.
och med att fotbollen kunde fortsätta med sin verksamhet hela tiden på samma sätt utan det här avbräcket, så har det nog skapat bättre förutsättningar för sporten att också fortsätta öka.
Förutom innebandy som är den enda större lagidrotten som visar negativa tendenser, är det bland de individuella idrotterna som läget ser sämre ut.
Tennis, simning och ridsport fortsätter att minska, men det är framför allt friidrotten som sticker ut med en minskning på 26 procent sedan 2019.
– En potentiell anledning men som vi inte har statistik eller forskning på, är vad som anses relevant hos barn och unga i dag. Det där kan skifta mellan åren men det finns mindre idrotter som har ökat från sina nivåer. Vi börjar till exempel se positiva rörelser inom flera kampsporter som hade det jobbigt under pandemin, säger Eriksson.
Siffrorna visar
Antalet deltagartillfällen per sport 2024 (miljoner)
Fotboll: 25,4 (+23% sedan 2019)
Gymnastik: 4,1 (+12%)
Basket: 2,7 (+10%)
Handboll: 3,4 (+8)
Ishockey: 4,4 (+3%)
Innebandy: 5,3 (-2%)
Tennis: 1,3 (-5%)
Simidrott: 2,1 (-7%)
Ridsport: 2,3 (-11%)
Friidrott: 1,0 (-26%)
Källa: Riksidrottsförbundet
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna intreset skruvas upp hela tiden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar