Lagsporterna ökar mest bland yngre
Svensk idrott har återhämtat sig efter de tuffa pandemiåren med en markant ökning av aktiva barn och unga.
Men trots den totala uppgången kämpar flera stora individuella idrotter fortfarande med deltagartapp.
Fotbollen är sporten som har ökat markant i antal deltagartillfällen bland barn och unga sedan 2019.
Mellan 2019 och 2024 har antalet deltagartillfällen ökat med nästan fem miljoner, visar nya siffror från Riksidrottsförbundet.
– Det här är de starkaste siffrorna som vi kan presentera någonsin inom idrottsrörelsen, säger Anna Iwarsson, RF:s ordförande.
Även kampsporter visar plus
– Vi har ju ett antal idrotter som växer väldigt mycket, som cheerleading, fotboll, handboll och basket. Men det är också en glädjande ökning inom kampsporterna.
Ungefär 59,7 miljoner deltagartillfällen rapporterades till Riksidrottsförbundet 2023, i jämförelse med 58,1 miljoner 2019. Under 2024 har den siffran ökat med över ytterligare tre miljoner tillfällen, närmare bestämt till 62,8 miljoner.
”Inte minst ser vi också ökningar bland de yngre åldrarna, det är där den stora volymen är, säger Peter Eriksson.
Att antalet deltagartillfällen från 2023 skulle öka hade Peter Eriksson, verksamhetscontroller på Riksidrottsförbundet, räknat med. Men att det skulle öka med nästan tre miljoner kom som en överraskning.
– Det bygger ju inte på att det har tillkommit en massa nya föreningar, utan det ligger ju på ungefär samma nivå som de senaste åren. Det har snarare med att göra att det tillkommer en hel del nya individer men också att föreningarna genomför fler aktiviteter än tidigare, säger han.
Resultaten visar att de stora idrotterna, fotboll och gymnastik, fortsätter att växa rejält. Även ishockeyn och handbollen fortsätter att visa positiva tendenser.
Men Peter Eriksson menar att de svåra förutsättningarna till att utöva inomhusidrotter under pandemin, gjorde att det för många i stället blev fotboll för hela slanten.
Intresset skiftar
Startsträckan för inomhusidrotterna har därmed blivit mycket längre.
– Det främsta loket är att fotbollen har ökat nästan dramatiskt sedan 2019, 2020. Ett potentiellt skäl är att det är en av idrotterna som under pandemin fortsatte att hålla igång sin verksamhet och flyttade ut delar av sin inomhusverksamhet, säger Peter Eriksson.
och med att fotbollen kunde fortsätta med sin verksamhet hela tiden på samma sätt utan det här avbräcket, så har det nog skapat bättre förutsättningar för sporten att också fortsätta öka.
Förutom innebandy som är den enda större lagidrotten som visar negativa tendenser, är det bland de individuella idrotterna som läget ser sämre ut.
Tennis, simning och ridsport fortsätter att minska, men det är framför allt friidrotten som sticker ut med en minskning på 26 procent sedan 2019.
– En potentiell anledning men som vi inte har statistik eller forskning på, är vad som anses relevant hos barn och unga i dag. Det där kan skifta mellan åren men det finns mindre idrotter som har ökat från sina nivåer. Vi börjar till exempel se positiva rörelser inom flera kampsporter som hade det jobbigt under pandemin, säger Eriksson.
Siffrorna visar
Antalet deltagartillfällen per sport 2024 (miljoner)
Fotboll: 25,4 (+23% sedan 2019)
Gymnastik: 4,1 (+12%)
Basket: 2,7 (+10%)
Handboll: 3,4 (+8)
Ishockey: 4,4 (+3%)
Innebandy: 5,3 (-2%)
Tennis: 1,3 (-5%)
Simidrott: 2,1 (-7%)
Ridsport: 2,3 (-11%)
Friidrott: 1,0 (-26%)
Källa: Riksidrottsförbundet
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar