Sensationellt intresse bland yngre

Ungas ledarskap är en framtidsresurs för individ, idrottsrörelse och samhälle
Fler än 200 000 personer under 25 år deltog i folkbildning inom idrottsrörelsen under 2022. Ett förvånansvärt och fantastiskt ntresse och som visade att unga faktiskt vill vara en del av idrottsrörelsen.

 

Ungas ledarskap är en framtidsresurs för individ, idrottsrörelse och samhälle
Fler än 200 000 personer under 25 år deltog i folkbildning inom idrottsrörelsen under 2022. Ett förvånansvärt och fantastiskt ntresse och som visade att unga faktiskt vill vara en del av idrottsrörelsen.
– Ungdomar är engagerade och vill vara en del av något större, göra skillnad i en idrottsförening och i samhället. Det är mycket glädjande att se så många ta möjligheten att utvecklas och växa med stöd av idrottsrörelsens studieförbund, SISU Idrottsutbildarna säger Anna Iwarsson, tillförordnad ordförande SISU Idrottsutbildarna och Riksidrottsförbundet. . 
– Nu behöver vi låta alla unga som vill bidra till idrottsrörelsens fortsatta utveckling, 
Genom deltagande i lärgrupp, kurs och föreläsning via SISU Idrottsutbildarna, idrottsrörelsens studieförbund, ges möjligheter att växa som individ och få med sig kunskap och erfarenheter in i vuxenlivet. RF-SISU:s 19 distrikt har nära kontakt med idrottsföreningar och erbjuder många olika former av stöd och utbildningar med hjälp av folkbildningens verktyg.   
Ensådan utbidning kan också bli en genväg in till andra jobb
Under 2022 deltog närmare 440 000 personer i utbildningar inom främst ledarskap, värdegrund, föreningslära eller styrelsearbete inom svensk idrott. 47 procent av alla deltagare var under 25 år vilket är unikt i folkbildningssammanhang.   
– I folkbildningsverksamheten når vi unga i hela landet och fördelningen mellan män och kvinnor är jämn.
Mångfald och ungdomsdelaktighet får positiva effekter för idrottsföreningen. Vi behöver fortsätta inkludera ännu fler ungdomar för att fortsätta vara relevanta för morgondagens ledare inom idrottsrörelsen. Lärandet i en idrottsförening är ett första och viktigt steg in i arbets- och vuxenlivet, säger Anna Iwarsson.   
Barn och unga som är aktiva i idrottsföreningar är en del av den viktiga föreningsdemokratin där inflytande och delaktighet inte begränsas till styrelserummen.
Demokratisk skolning sker också i den vardagliga idrottsföreningens verksamhet genom att visa respekt för varandra och lyssna på argument och perspektiv. I kommittéer, utskott och valberedningar får många unga lära sig demokratins spelregler.   

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.