Felixs fräckis inför 300 000 åskådare
I årets Indy 500 gällde totalt 200 varv och efter dessa 80 mil avgjordes tävlingen på upploppet med 34-årig Värnamo-killlen Felix Rosenqvist som först över mållinjen efter en galen forcering i sista kurvan på den ovala banan Indianapolis Motor Speedway.
Belöingen blev en dusch i mjölk samt runt 40 miljoner kronor.
För tredje gången vann en svensk detta klassiska lopp. Kenny Bräck och Marcus Ericsson har svarat för samma bedrift tidigare. Nu tog Felix Rosenqvist hem segern. Det klassiska loppet avbröts två gånger, p g a vädret respektive en krasch, där Rosenqvist hamnade längre bak i fältet. Men han satsade maximalt och avancerade stadigt och med sju varv kvar tog han ledningen och inte ens en ny omstart ställde till det,
Den här gången omgavs loppet av extrema förhållanden med regn och blåst, vilket innebar att det krävdes två omstarter.
Felix körde djärvt och vann 23 tusendelar före amerikanen David Malukas, vilket innebar ett nytt rekord i tävlingens mer
Rosenqvists seger kom i en trollbindande avslutning där allt kokade ner till det allra sista varvet, och där den 34-årige smålänningen under maximal dramatik passerade Penske-föraren David Malukas precis före mållinjen och vann med 23 tusendelar.
Upplösningen skedde i slutfasen på de 200 varven på Indianapolis Motor Speedway där Rosenqvist, metodiskt tog konkurrent efter konkurrent till en ledning med mindre än tio varv kvar att köra.
En krasch längre ner i fältet innebar dock att loppet rödflaggades och att Rosenqvists ledning raderades.
De 350 000 åskådarna bjöds på en rafflande omstart med fyra varv kvar att köra. Rosenqvist föll då tillbaka till tredje plats i när två av de värsta konkurrenterna passerade.
Men lagom uppstod en krasch och det krävdes ytterligare en omstart. med bara ett enda varv kvar att köra.
Rosenqvist var rejält taggad och omgående på offensiven igen och gjorde en imponerad slutforcering och körde amerikanen David Malukas på mållinjen och triumferade.
- Han gjorde ett otroligt sista varv. Efter den här segern är han odödlig inom racingen, kommenterade Kenny Bräck.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar