David blir nye generalsekreteraren

I ungdomen satsade han på höjdhopp, längdhopp och tresteg.Nu, vid 41 års ålder är det exakt vad David Fridell  sysslar med. Han tar han ett rejält steg, från rollen som verksamhetschef/vd vid Marathongruppen till ytterst ansvarig för svensk Friidrott, när han blir ny  generalsekreterare.

I somras meddelade Stefan Olsson plötsligt att det fick vara nog. Värmlänningen som har gjort sig så populär och uppskattad under sina16 år. 

David Fridell tillträder som ny generalsekreterare i Friidrottsförbundet

Räkna med att han kommer att bli ordentligt avtackad vid förbundsårsmötet i Karlstad i slutet av mars. 

Efterträdaren är av samma kaliber.  Fridell har varit navet i allt vad som Marathongruppen sysslat med, som landets största organisatör av motionsevenemang som bland annat arrangerar Stockholm Marathon, Tjejmilen, Vårruset och ytterligare ett tjugotal evenemang!

Han har för övrigt en bakgrund på förbundet som informatör på förbundet.

- Det blir som att sluta en cirkel när jag nu kommer tillbaka till förbundet, om än i en helt ny roll. Det känns fantastiskt kul och är samtidigt en stor ära att få det här uppdraget, säger David som menar att tiden är perfekt för att hoppa på ett nytt spännande uppdrag.

Han peksr för övrigt på vad som sker i motions-Sverige.

- Trenden för motionsloppen pekar rakt uppåt och en helt ny målgrupp av unga löpare driver utvecklingen. Vi ser i dag ett enormt intresse för våra lopp. Så det känns verkligen som att jag lämnar ett skepp som har rejält med vind i seglen, vilket känns väldigt bra. 

David ser en ljus framtid – och stora utvecklingsmöjligheter, vilket innebär större ekonomiska möjligheter för många klubbar

- Jag tror att jag med min bakgrund har den förståelse som behövs för att leda ett stort, komplext och omtyckt förbund i ett landskap där både passionen, politiken och pengarna behövs. 

Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers är mycket nöjd med att rekryteringen av David Fridell.

-  I Friidrottsförbundets styrelse är vi övertygade om att David Fridell blir en mycket uppskattad generalsekreterare. Med tanke på hans framgångsrika yrkeskarriär och mycket breda kompetens inom aktuella områden är han en synnerligen lämplig person för tjänsten. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen